Son Dakika Haberler

1 Mayıs tatil mi? 1 Mayıs’ta kaç gün tatil?

1 Mayıs tatil mi? 1 Mayıs’ta kaç gün tatil?
Okunma : 130 views Yorum Yap


1 Mayıs her sene dünya çapında işçi bayramı olarak kutlanıyor. Öğrenciler, kamu kurumlarında çalışanlar ve özel kurum çalışanları 1 Mayıs’ın tatil olup olmadığını merak ediyor. Peki 1 Mayıs hangi güne denk gelecek?


1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, dünya çapında işçi bayramı olarak kutlanıyor. Bu sene de 1 Mayıs’ta işçiler çalışma koşulları başta olmak üzere taleplerini dile getirme imkanı bulacak. 1 Mayıs’ın tatil olup olmadığı ve hangi güne denk geldiği merak ediliyor. İşte 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın tarihçesi ve detaylar…

1 MAYIS TATİL Mİ? 1 MAYIS HANGİ GÜN?

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı, bu yıl Salı gününe denk geliyor. Dünyanın birçok yerinde kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı, diğer birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de 22 Nisan 2009’da itibaren resmi tatil olarak sayılıyor. Bu nedenle 1 Mayıs’ta milyonlarca işçi ve öğrenci resmi tatil kapsamında bir günlük tatil yapacak.

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI’NIN TARİHÇESİ

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nın ortaya çıkışı, 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçilerinin yürüyüş yapmasıyla başladı. Günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar yürüyüş yapan işçiler, fazla iş saatlerini protesto etti.

Ayrıca 1 Mayıs 1866 tarihinde de Amerika İşçi Sendikası Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar.

Yarım milyon işçinin katıldığı gösteriler, diğer tüm 1 Mayıs’larda devam etti. Daha sonrasında ise 4 Mayıs Haymarket Olayı meydana geldi. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar.

Kaynak:HaberTürk