Son Dakika Haberler

5. Gedelek Turşu Festivali’nden Muhteşem Görüntüler.

5. Gedelek Turşu Festivali’nden Muhteşem Görüntüler.
Okunma : 135 views Yorum Yap

Orhangazi Kaymakamlığı, Belediye ve Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile düzenlenen ve bu yıl beşincisi yapılan Gedelek Turşu Festivali Gedelek Mahallesi meydanından festivalin yapıldığı Pınarbaşı Tesislerine kadar süren kortej yürüyüşü ile başladı. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Bursa Vali Yardımcısı Ergün Güngör, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Bursa İl Tarım Müdürü Hacı Dursun Yıldız, Orhangazi Kaymakamı Dr.Yalçın Yılmaz, Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, OTSO Başkanı Erol Hatırlı, AK Parti ilçe başkanı Fahrettin Uludağ, MHP İlçe başkanı Necati Güneş, İyi Parti ilçe başkanı İsmail Kaya, STK temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda davetli ile Gedelek sakinleri katıldı. Stantların da kurulduğu festival alanındaki törenler Büyükşehir Belediyesi Tarihi Mehteran ekibi ve Kılıç Kalkan Ekibinin gösterileri ile başladı. Ardından Mahalle Muhtarı Mehmet Dönmez Festivalin açılış konuşmasını yaptı. Muhtar Dönmez, Festivalin 5 yıldır düzenlenmesinde Belediye başkanı Neşet Çağlayan ve Ticaret ve Sanayi Odası’nın büyük emekleri olduğunu belirterek, Festivalin mahallemize büyük katkıları oldu. Mahallemizin tüm alt yapı ve doğalgaz kazıları ile üst yapısı tamamlandı. Festival sayesinde daha önce 25 bin ton üretim kapasitesi bulunan turşu imalatımız bugün 50 bin tonlara ulaşmış durumda dedi. Daha sonra kürsüye gelen Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erol Hatırlı, festival ile birlikte Gedelek’te turşu üretimi miktarının her geçen gün arttığına vurgu yaparak şu anda Gedelek’te 60 civarında firmamız yıllık 50 bin ton turşu üretimi yapmakta. Bu turşular ülkemizin ve dünyanın bir çok bölgesine turşu satışı yapılmaktadır dedi. Yıllık 6 milyon doları ihracat, toplam 120 milyon dolar ciro elde edildiğini vurgulayan Erol Hatırlı, yüzde 80’i kadın istihdamı olmak üzere yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlanmaktadır. Burada 55 çeşit sebze ve meyvenin turşusu yapılmaktadır dedi. Turşunun coğrafi işaretinin de alındığını hatırlatan Hatırlı, tescilin esasları ile ilgili uygulamalara başlayacağız. Son yıllarda bu tür çalışmalar ile Gedelek turşusu bir marka haline geldi. Bizler oda olarak Turşucularımızın da içinde olduğu gıda üreten firmaların ihtiyaçlarını karşılamak üzere gıda ihtisas OSB çalışmalarımızı sürdürüyoruz dedi.

Hisarcıklıoğlu; Otoyolun ismi Orhangazi otoyolu olsun

Daha sonra kürsüye gelen TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Orhangazi için iftihar vesilesi bir güne şahitlik etmekten dolayı mutlu olduğunu belirterek, Orhangazi hem kendi değerine hem de kendi ürününe sahip çıkıyor. Günümüzde artık sadece üretmek yetmiyor. Bunu marka haline getirip dünyaya açmak gerek, daha fazla kazanmak için. Orhangazi bu vizyonla hareket edip çok doğru bir iş yapıyor dedi. Orhangazi’de bir birlik ve beraberlik görüntüsü olduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, Belediyemiz, kaymakamımız, Ticaret ve Sanayi Odamız el ele vermişler bu festivali hayata geçirmişler. İşte başarının da sihirli formülü bu. Sizler her işinizde bu birlikteliği sağladığınız taktirde her sıkıntıyı kolayca aşarsınız. Orhangazi zaten ismi ile farklı bir özel şehir. Şanlı ecdadımızın ismini taşıyan Orhangazi ile hepimiz gurur duyuyoruz dedi. Her kentin kendine özgü ürünü ile öne çıktığını belirten Rıfat Hisarcıklıoğlu, bundan sonra Orhangazi denince akla ilk Gedelek turşusu gelecek. Coğrafi işareti de aldınız. Artık herkes bu ismi kullanmak için izin almak zorunda olacak diye konuştu. Orhangazi’nin gelişmesi ve zenginleşmesi için elini taşın altına koyup çalışan TSO ve diğer yöneticilerimizi yürekten kutluyorum diye sözlerini sürdüren Hisarcıklıoğlu Orhangazi için en önemli fırsatlardan birisi de İstasnbul-İzmir otoyolu. Buraya ayrı büyük bir değer katacak. Bunu daha önce söylemiştim, şimdi tekrar söylemek istiyorum. Tarihimize, Ecdadımıza hürmeten bu otoyola Orhangazi Otoyolu ismi verilmelidir. Osmangazi Köprüsünün devamında Orhangazi Otoyolunu da görmek istiyoruz diyerek sözlerini tamamladı.

Çağlayan; Orhangazi’nin değerine değer katıyoruz

Festivalin ilk isim babası da olan Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan Turşunun Gedelek için, Gedelek’in de Orhangazi için büyük önem arzettiğini belirterek, Bursa’nın İstanbul’a açılan kapısı olan ve değeri her geçen gün biraz daha farkedilen, değerinin üzerine bir takım değerler katılan Orhangazimiz’de bir değer de Gedelek Turşusu katıldı. Beş yıl önce başlayan bu süreç Turşunun tanıtımına ve Pazar payının artmasına büyük katkı sağlıyor dedi. Orhangazi’nin güçlü sanayisi ve güçlü tarımı ile zaten Bursa’nın parlayan bir yıldızı olduğuna vurgu yapan Çağlayan, son 5 yılda yapılan çalışmalarla bir yandan şehrin çehresini değiştirirken, diğer taraftan da şehre yeni imkanlar sağlamaya gayret ediyoruz. Hep ifade ettiğimiz ve bununla da gurur duyduğumuz, ilçedeki ahenk, birlikte çalışma ruhu bir çok güzelliği de beraberinde getiriyor. Turşu Festivali bunlardan birisi. Festivalin sonrasına yansımaları gerçekten çok önemli dedi. Yakın bir gelecekte Orhangazi Belediyesi olarak 100 bin m2 alanda Turşucuların tamamının istihdam edileceği bir entegre tesis için çalışmalara başlayacaklarına da vurgu yapan Çağlayan, firmalarımız orada faaliyetlerini daha uygun şartlarda sürdürecek. Şu anda planlama ve proje süreçleri tamamlandı. Ön talepleri alındı. Bu taleplere göre finansman sorunu çözüldükten sonra inşaat çalışmasını başlatmış olacağız dedi. Orhangazi’nin değerlerine bir yenisini daha ekleyeceklerini belirten Başkan Neşet Çağlayan, inşallat Turizm alanında da adından söz ettirecek bir ilçe olmayı planlıyoruz. Bunu da yine tüm ilçe dinamiklerimizle birlikte düşünüyor, birlikte hayata geçirmeye çalışıyoruz. Çakırlı ve Keramet Mahallelerimizdeki termal turizm alanları, İznik Gölü sahil düzenleme çalışmaları, köylerimizdeki tarihi değerlerimizin restorasyon çalışmalarımızla daha da taçlandırılmış olacak dedi. Gedelek Mahallemiz bizim için baştacı bir mahalle. İstihdama yaptıkları katkı nedeniyle bizim de buna kayıtsız kalmamız düşünülemezdi. Biz de üzerimize düşeni yaptık. Mahallenin tüm alt yapı ve üst yapısını tamamladık. Doğalgaz kazı çalışmalarımızı bitirdik ve doğalgaza kavuşturduk. Meydan düzenlemesi Gedelek mahallemizle tanıştı. Bundan sonra da devam edecek. Gedelek herkesin en iyisine layık insanların yaşadığı bir belde. Buraya hizmet etmek de bizlerin boynumuzun borcu dedi. Çağlayan, Münir Özkul ve Adile Naşit’in efsane filmde Turşu limonla mı yoksa sirkeyle mi yapılır diye tartışmalarına vurgu yaparak, Turşu limonla da sirkeyle de yapılsa turşunun en iyisi dünyada Gedelek’te yapılır diyerek tamamladı.

Kaymakam Yılmaz; Festival ilçeye büyük değer katıyor

Daha sonra kürsüye gelen Orhangazi Kaymakamı Dr.Yalçın Yılmaz ise Fetivalin Orhangazi için son derece önemli bir organizasyon olduğunu belirterek, Orhangazi ekonomisine direk katkı sağlayan, firmaların markalaşması yolunda festival son derece önemli. Bu organizasyona emeği geçenleri kutluyorum dedi. Kaymakam Yılmaz, coğrafi işaret ve yeni entegre tesislerin de hayata geçmesi ile Gedelek Turşusunun daha iyi yerlere geleceğine inandığını belirterek, firmalarımız özellikle markalaşma yolunda adımlar atmalı. Devlet olarak bizler her zaman onların yanındayız dedi.

Vali yardımcısı Güngör; Şehir değerlerine sahip çıkıyor

Programda son olarak söz alan Bursa Vali Yardımcısı Ergün Güngör ülkenin her karışı şehit kanı ile sulanan bir vatan olduğunu belirterek, bize düşen bu kutsal vatanda sahip çıkmaktır. Bayrağına sahip çıkan, ezan sesini dindirmemek, milli birlik ve beraberliğimizi devam ettirmek ve tabiki çok çalışmak. Bu çok çalışmanın da bir örneğini verip bir Gedelek Turşusu mucizesini yaratıp sadece Orhangazi ve Bursa’yı değil, ülkemizi en güzel şekilde temsil eden Gedeleklileri kutluyorum dedi. Orhangazi’nin müstesna bir şehir olduğunu belirten Ergün Güngör, Bursa’nın ekonomik gücüne en büyük katkılardan birisini de Orhangazi veriyor. Teşekkür ediyorum dedi.

Etkinlikler gün boyu devam etti

Kortej ve protokol konuşmalarının ardından Festival alanında Yemek yarışması, Foto Maraton yarışması ve en iyi turşu stantı yarışmaları düzenlendi. Festivalin ilk gün akşam saatlerinde ise Berkay ardından ise Sibel sahne alarak birbirinden güzel şarkılarla festivale katılanlara coşkulu bir program yaşattılar.