Son Dakika Haberler

Arnavutluk’ta yatırım imkânları hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Arnavutluk’ta yatırım imkânları hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Okunma : 126 views Yorum Yap
1

Orhangazili girişimcilerin Arnavutluk’ta ticarete teşviki iki ülke arasındaki ticaret bağının artması amacıyla organize edilen Arnavutluk’ta yatırım imkânları hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.Orhangazili girişimcilere Arnavutluk, ticareti ve sanayisi hakkında detaylı bilgiler verildi.13 Eylül Cumartesi günü Orhangazi TSO’da ağırlanan Arnavutluk heyetinde, Arnavutluk Odalar Birliği Başkanı Ilır ZHILLA , Arnavutluk Türk Ticaret Merkezi Başkanı Mariglen KARDHIQI, Arnavutluk Başbakanlık Danışmanı Lediona LENGO, yer aldı.

Orhangazi TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Efendioğlu, Meclis Başkanı Erol Hatırlı, yönetim kurulu üyeleri ve oda üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen programda, Arnavutluk’ta ticari fırsatlar hakkında bilgiler verildi.

Orhangazi TSO yönetim kurulu başkan yardımcısı Murat Öztürk, Orhangazi’nin ekonomik gücü, sanayi, ticaret ve ihracat rakamları hakkında bilgiler verdi.

Yatırım için Arnavutluk Cazip Bir Bölge

3 Milyon nüfusa sahip Arnavutluk’ta yatırım için enerji, madencilik, turizm, hizmet ve danışmanlık sektörlerinin öne çıktığı ve desteklendiği bildirildi.

Arnavutluk’ta ihracat vergisi sıfır olduğu ifade edildi. KDV yüzde 20, gelir vergisi ve stopaj ise yüzde 15 olarak belirtildi. Arnavutluk’un 2013 yılında yüzde 9,7 oranında büyüme gösterdiği, işsizlik oranının yüzde 12, enflasyon ise yüzde 1,9 olarak açıklandı.

Arnavutluk’ta limitet şirketinin 1 dolar, anonim şirketinin ise 20 bin dolar sermaye ile kurulabileceği ve en geç bir hafta içerisinde şirket tescil işlemlerinin tamamlandığı ifade edildi. Öte yandan Arnavutluk’ta iş kuran bir kişinin 5 yıl içerisinde çifte vatandaşlık alabildiği bildirildi.

Bilgilendirme toplantısının ardından, birebir sektörel görüşmelerle devam eden toplantıların, Orhangazi için fayda sağlayacağı umud ediliyor.

Arnavutluk Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Ilır Zhllla, Arnavutluk Türk Ticaret Merkezi Başkanı Mariglen Kardhıqı, Arnavutluk Başbakanlık Danışmanı Lediona Lengo’nın da yer aldığı heyet Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin sorularını cevapladı.

Arnavutlukta yapılabilecek yatırımları sıralayan Arnavutluk Türk Ticaret Merkezi Başkanı Mariglen KARDHIQI , özellikle enerji, sanayi üretimi, gıda, tekstil, madencilik, inşaat gibi sektörlerde açıklar olduğunun ifade etti. Toplantıya katılan katılımcıların sorularını yanıtlayan Arnavutluk heyeti , bölgeden götürülen zeytinin beğenildiğini ifade etti.

Ayrıca toplantıda gelen sorulardan biride, yatırım sonrasında üretimde çalışacak, yetişmiş eleman konusunda sıkıntı çekilip çekilmeyeceği soruldu. Bu konuda devletin teknik ve mesleki eğitim kurumlarında yetişen gençlerin olduğu vurgulandı.

Üyelerden gelen bir diğer soruda, Arnavutluk hükümetinin yabancı yatırımlara ve özellikle Türk yatırımcılara destek verip vermediği soruldu. Bunun üzerine Arnavutluk Odalar Birliği Başkanı Ilır ZHILLA, yabancı yatırımcılara ve de özellikle özel bağlarımız olan Türk yatırımcılara ayrı ve özel imkânlar tanıyan yasalar bulunmakta dedi.

Orhangazi TSO Meclis Başkanı Erol Hatırlı; “ Heyetlerle bire bir görüşme yapabilmek, soruları direkt muhattabına sormak her zaman çok daha verimli sonuçlar doğurur, bu nedenle Arnavutluk heyetine bizlerle işbirliği içerisinde oldukları için teşekkür ediyorum dedi.

Programın 2. Gününde ise; İznik gezisi yapıldı. Ayasofya, Yeşil Cami, Abdulvahap Tepesi, Süleymanpaşa Medresesi, İznik Müzesi, Çini Fırınları ve 1. Murat Hamamı’nı gezen heyet adına konuşan Başkan Zhilla, misafirperverliğimizden ötürü teşekkürlerini sundu. Heyet programların sona ermesiyle ülkelerine uğurlandı.

2