Son Dakika Haberler

Astım hastaları dikkat

Astım hastaları dikkat
Okunma : 66 views Yorum Yap

Havaların soğumasıyla birlikte astım ve bronşit gibi hastalıklarda artış görüldüğünü belirten uzmanlar, soğuk algınlığı ve gribin bu tür hastalıkları tetiklediğini ifade ediyor. Astım hastalarının soğuk havada iyi korunması gerektiğini kaydeden uzmanlar, özellikle sigara konusunda hastaları uyarıyor.

Fatih Kamu Hastaneleri Kurumu Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nden Uzman Dr. Cengiz Özdemir, astım ve bronşitle ilgili Cihan’a bilgi verdi. Havaların soğumasıyla birlikte astım ve bronşit vakalarında artış olduğunu belirten Özdemir, “Astım, çocukta da erişkinde de görülebilen bir hastalıktır. Toplumda çok sık görünebiliyor. Havayollarının daralmasıyla oluşuyor. Hasta, bu daralmanın olmadığı zamanlarda semptomdan şikayet etmiyor.” diye konuştu. Özdemir, alerjenler, enfeksiyonlar, hava kirliliği, sigara dumanı gibi hastalıkları tetikleyen etkenlerden uzak durulması gerektiğine dikkat çekti.

Havaların soğumasıyla birlikte insanların daha çok bir arada yaşadığı için solunum yolu hastalıklarının arttığını ifade eden Özdemir, bulaşma yoluyla hastalıkların yayıldığını belirtti. Bu tür hastalıkları tetikleme konusunda sigaraya özellikle dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Özdemir, “Astımlı hastaların yani kronik hava yolu hastalarının yanında da sigara içebiliyorlar. Bu durumlar hastaların kendilerini korumasına engel olabiliyor. Sigarayla tetiklenen semptomların artışına neden olabiliyor. Özellikle alerjik astım hastalarına neden olan alerjenden uzak durmasını öneriyoruz. Sigara içiyorsa mutlaka bırakması gerekiyor. İrtibatlı olduğu kişilerin mutlaka sigara içmemesi gerekiyor. Onun dışında kış aylarında yakıtlarla birlikte hava kirliliğinde bir artış söz konusu oluyor. Mümkün olduğu kadar uzak durulmalı.” diye konuştu.

Özdemir, grip, nezle gibi solunum yolu enfeksiyonlarının öksürükle nefes alıp vermeyle bulaşan hastalıklar olduğunu belirtti. Bu enfeksiyonların astımlı hastalarda sıkıntıların kat kat artmasına sebep olduğunu ifade eden Özdemir, “Astımlı hasta eğer grip nezle olmuşsa bunun bir an önce tedavisinin yapılması gerekiyor. Etrafta böyle bir hasta varsa da astımlı hastanın kendisini koruması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Astım hastalarının şikayetlerini kontrol altına alabilmek için ilaç tedavisi uygulandığını kaydeden Özdemir, sıkıntı ve şikayetlerin artığı dönemlerde antibiyotik tedavisi gerekirse hastaneye yatarak tedavi uyguladıklarını ifade etti. Astım hastalığının genellikle tedaviyle kontrol edildiğini belirten Özdemir, çok ciddi hastalarda ölüm riskinin çok düşük de olsa görülebildiğini sözlerine ekledi.