Son Dakika Haberler

Aydın’dan İstanbul’un Fethinin 563. Yıldönümü Mesajı

AK Parti Bursa Milletvekili Av. İsmail Aydın’ın İstanbul'un fethinin 563. yıl dönümü mesajı

Aydın’dan İstanbul’un Fethinin 563. Yıldönümü Mesajı
Okunma : 155 views Yorum Yap

AK Parti Bursa Milletvekili Av. İsmail Aydın’ın İstanbul’un fethinin 563. yıl dönümü mesajı

29-mayis-1453-istanbulun-fethi-klip_7505191-12900_1280x720

AK Parti Bursa Milletvekili, Anayasa ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonları Üyesi Av. İsmail Aydın, İstanbul’un fethinin 563. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, kentin fethinin siyasal, sosyal ve kültürel sonuçlarıyla dünya tarihinin akışını değiştiren, milletin en muhteşem zaferlerinden biri olduğunu vurguladı.

İstanbul’un fethinin, sadece fetih sürecindeki askeri başarılarla değil, Fatih Sultan Mehmet’in hoşgörü ve adalete dayanan yönetim anlayışıyla da tarihe geçmiş bir başarı olduğunu ifade eden İsmail Aydın, şunları kaydetti:

“Müteakip süreçte de bu şehrin farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşadığı bir mekan haline gelmesine vesile olmuştur. Kahraman ecdadımızın mirası, kadim medeniyetimizin sağlam temellerini oluşturan hoşgörü, kardeşlik ve adalet gibi yüce hasletler, bugün de bizleri daha parlak yarınlara ulaştıracak en büyük gücümüzdür. Beşiklik ettiği medeniyetlerin izlerini kültürel bir zenginlik olarak günümüze taşıyan İstanbul, doğası, tarihi ve kültür varlıklarıyla da dünyanın nadide şehirleri arasındadır.

Güzellikleriyle sakinlerini ve ziyaretçilerini büyüleyen, şairlere, yazarlara, sanatçılara ilham kaynağı olan İstanbul, her köşesinde yer alan eşsiz eserleriyle, günümüz ile geçmişimizin buluşmasını sağlamaktadır. Fatih Sultan Mehmet ve kahraman askerlerinin bizlere emaneti olan İstanbul, ülkemizin iş, finans, ticaret, sanat ve kültür merkezi olarak günümüzde de gelişmesini sürdürmekte, dünyanın en gözde şehirleri arasında yer almaktadır.” dedi.

EYÜP SULTANSIZ İSTANBUL KALPSİZ BİR BEDEN GİBİDİR

İstanbul’un Fethinde Eyüp Sultan Hazretlerinin manevi varlığına da değinen İsmail Aydın, açıklamasında; “Eyüp Sultan Hazretleri’nin 670’li yıllarda başlattığı İstanbul’un manevi fethi süreci 1453’te Fatih Sultan Mehmet’in şehre girmesiyle nihayete ulaşmıştır. Eyüp Sultan’sız İstanbul, kalpsiz bir beden gibidir. Medeniyetimizin ve tarihimizin önemli dönüm noktaları gibi fetih süreci ve ruhunu da daima yaşatmalı ve aklımızda tutmalıyız. Bu vesile ile İstanbul’un fethinin yıl dönümünde, Fatih Sultan Mehmet ve şanlı ordusunu rahmetle ve minnetle yad ediyorum” dedi.