Son Dakika Haberler

Balıklardan sonra onlarda kıyıya vurdu İznik Gölü imdat diyor!

Balıklardan sonra onlarda kıyıya vurdu İznik Gölü imdat diyor!
Okunma : 101 views Yorum Yap
Bursa’daki İznik Gölü’nde canlı ölümleri devam ediyor. Balıklardan sonra gölün kıyısına vuran ve nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanlar, göldeki tehlikeyi bir kez daha gün yüzüne çıkardı.
Balıkların ardından su samuru da kıyıya vurdu
Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin nesli tehdit altındaki türlerin kırmızı listesinde bulunan su samurlarından birisi İznik gölü Darka Tatil Köyü yakınlarında ölü olarak kıyıya vurdu. Olayla ilgili konuşan İznik Kaymakamı Ali Hamza Pahlivan, “Yaşananları yakından takip ediyoruz. Bir yandan da su ürünleri birimine numune aldırdık” dedi.
İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Meriç Albay, 24 kişiden oluşan bölüm öğrencileri ile birlikte İznik Gölü’nde araştırma yapmış ve, “İznik Gölü ekolojik ve biyolojik tehdit altında. Acil yönetim planının hayata geçirilmesi gerekiyor. Yoksa çok geç kalınacak. Başka İznik gölü yok” diye çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu.
 
İznik Gölü’nde ilk olarak geçen yıl görülen su samurları foto kapan ile takibe alınmıştı.
‘GÖLDE OKSİJEN BİTİYOR’
İznik Gölü’ndeki toplu balık ölümleri gündemdeki yerini koruyor. Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde yerel idareciler tarafından yapılan açıklamada, “Balıkların kurulan tuzaklardan kaynaklı öldüğü” iddia edilmişti. Ancak, bu açıklamayı tatmin edici bulmayan vatandaşlar, sosyal medyadan yaptığı paylaşımlara çevrecilerden destek istemişti.
Sahile vuran balıkları görüntüleyen köylüler, “Çevreciler nerede? Gölde oksijen bitiyor’ diye çağrıda bulunmuşlardı.