Son Dakika Haberler

Başkan Buğu’ya konuk oldu

Başkan Buğu’ya konuk oldu
Okunma : 112 views Yorum Yap

Başkan Buğu (1)

Orhangazi Belediyesinin destekleriyle yayınlanan programa konuk olarak katılan Belediye Başkanı Çağlayan, canlı yayımda şiir seslendirip, projeleri, Ramazan ayı etkinlikleri ve Orhangazi’nin tanıtım atağında olduğundan bahsetti. Canlı olarak Bursa Ast TV ekranlarında çıkan Temirağa Demir’in hazırlayıp sunduğu Buğu programına eşlik eden Belediye Başkanı Çağlayan Orhangazi hakkında birçok önemli açıklamada bulundu.

IMG_9294

BAŞKAN’DAN CANLI YAYINDA ŞİİR PERFORMANSI

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, program başında bir dizi sohbetlerde bulunduktan sonra, Sarı Gelin şiirini seslendiren Temirağa Demir’e eşlik ederek canlı yayında performans sahneledi. Erzurum’da 33 kişiydik adlı şiire de eşlik eden Başkan Çağlayan bu iki şiiri çok sevdiğini ifade etti.

 

DOLU DOLU BİR RAMAZAN YAŞANACAK

Temirağa Demir’in Ramazan ayı Orhangazi’de nasıl geçecek? Sorusuna yanıt veren Başkan Çağlayan, On bir ayın sultanı olan Ramazan-ı şerife sayılı günler kala hazırlıkların tamamlandığını ifade ederek, Orhangazililerin dolu dolu bir ramazan ayı geçireceklerine vurgu yaptı. Çağlayan konuşmasına şu şekilde devam etti; ‘Orhangazi adından da anlaşıldığı gibi bir Osmanlı ilçesi, sultan ismini taşıyan Orhangazi sultanlara yakışır bir Ramazan ayı geçirecek. Kültür Müdürlüğümüz Ramazan ayı içerisinde yapılacak olan etkinlikler için çalışıyor. Ramazan ayında yapılacak olan etkinlikleri yeni kurduğumuz Osmanlı sokağında sahne almasını sağlayacağız. Ramazan ayı baktığınızda bir ibadet ayı Ramazan ayı baktığınızda yoksulların korunduğu bir ay. Etkinliklerimiz içerisinde çeşitli konserler Ramazana ayı için hazırlanan tasavvuf konserleri, dinletiler tiyatro ve gösteriler gibi organizasyonlar yer alacak. Birde bunların yanında toplu iftar yemekleri olacak. İş adamlarımız ile birlikte vereceğimiz iftar yemeklerinde halkımız ile aynı masada orucumuzu açacağız. Kapatılarak mahalle konumuna getirilen Belde ve köylerimizde yaşayan vatandaşlarımız ile bir araya gelerek sohbet içerisinde bulunacağız. Kısacası Ramazan ayını Orhangazi’de daha yaşanabilir bir duruma getireceğiz.

 

KARDEŞ BELEDİYE RUEN KEREMİTLİ’DE 2000 KİŞİLİK İFTAR VERİLECEK

Belediye Başkanı Çağlayan Ramazan ayı etkinliklerini anlatırken, Orhangazi’nin kardeş Belediyesi olan Bulgaristan’ın Ruen şehrine bağlı Kiremitli’de 2 bin kişiyle iftar yapacaklarını söyledi. Çağlayan, ‘Orhangazi’nin yapısı birçok il ve ilçeden farklıdır. Orhangazi’ye her toprak parçasında gelen bir insan topluluğu var. Orhangazili vatandaşlarımız Bulgaristan’da ki soydaşlarıyla akrabalarıyla bir araya gelebilmesi için böyle bir etkinlik düzenleyeceğiz. Arada ki bağlarımızı sıcak tutmak kuvvetlendirmek için bu tür organizasyonları da aralıklar ile devam ettireceğiz’ dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR İLE ORTAK PROJELER VAR

30 Mart yerel seçimler sonrası Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisine giren Orhangazi’nin Büyükşehir nimetlerinden yararlanacağını ifade eden Başkan Çağlayan, Büyükşehir Belediyesi ve Orhangazi Belediyesi’nin ortak projelerinin olduğunu söyleyerek, ‘Bugün sayın valimiz Orhangazi’mizi ziyaret etti. Kullandığı bir ifade var ki bizim de her platformda kullandığımız bir ifade. ‘Orhangazi bölgenin yıldızı olacak.’ dedi. Özellikle otoyolun önümüzde ki yıl tamamen bitmesiyle beraber, farklı bir misyona bürünecek bir ilçe olacak Orhangazi. İstanbul’a çok yakın bir mesafeye geliyoruz. Bu bağlantı yoluyla beraber bizde Orhangazi’nin sanayi ve tarım gücünün Turizm’e de yansımasını sağlayacak. Bunun tabi birkaç adımlar ve Orhangazi’nin gizli kalmış özellikleri var. Bunların başında İznik gölü var. İznik gölünün %51’lik bir kısmı Orhangazi’de fakat kullanım açısından baktığınızda hiç denecek kadar az. Bu nedenle Büyükşehir ile birlikte burada daha kullanabilir bir alan yapılabilmesi ve sosyal tesislerin kurulma aşamasında bir dizi projelerimiz var bunları da zamanla uygulamaya koyarak hayata geçireceğiz. Bizler burada daha sosyal bir tesis kurmanın projelerini hazırlıyoruz. Bir su kay parkın daha gelişmişini yapma çabaları içerisindeyiz. İznik gölünü halkın kullanımına açmayı planlıyoruz.’dedi.

 

YAMAÇ PARAŞÜTÜ ORHANGAZİ’Yİ ÜLKEYE TANITAN BİR ORGANİZASYON OLDU  

Orhangazi Belediyesi’nin destekleriyle yapılan Gürle Dağı Yamaç Paraşütü yarışmasının ilçeyi ülke genelinde tanıtımına vesile olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Çağlayan ‘Bu yamaç paraşütü şampiyonasını biraz daha geliştirmek düşüncesindeyiz. Özellikle bu Gürle dağında ki yamaç paraşütü yapılan bölgede bir tesis kurma düşüncesindeyiz.  Bu tesisle birlikte Fethiye Ölü Deniz’de ki Baba Dağ’dan sonra Orhangazi Gürle Dağı olarak kalacağına inanıyoruz. Belki de onun önüne de geçebiliriz. İkinci tercih edilen yerin Orhangazi Gürle Dağı olmasını sağlayabiliriz.’ diye konuştu.

 

KERAMET’TE, TERMAL TURİZM PROJESİ

Orhangazi’ye bağlı Keramet Mahallesindeki Ilıca’nın bir turizm atağına geçirilebileceğinden bahseden Başkan Çağlayan şunları söyledi; Keramet mahallemizde bulunan termal kaplıcaları Orhangazi’nin turizme açılan penceresi yaparak bir tesis kurabiliriz. Bu noktada Büyükşehir Belediyemizin de birkaç projesi mevcut. Bu konuları daha da genişletirsek, İznik ilçesiyle entegre olmuş Orhangazi güzellikleri hem iç hem de dış turizme açmanın çalışmalarını yürütüyoruz. Geçtiğimiz günlerde Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası’nda yaptığımız bir toplantıda ‘Orhangazi içerisinden gelip geçilen bir ilçe değil gelindiğinde araçların sinyali sağ yada sola yanıp söndüren bir ilçe olacağımızı söyledik. Orhangazi içinden gelip geçilen bir yer olmaktan kurtulacak.

 

OTOYOL ORHANGAZİ’YE NE KAZANDIRACAK?

Sunucu Temirağa Demir, Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu’nun

Orhangazi’ye ne kazandıracağını sordu. Başkan Çağlayan otoyol ile Orhangazi’ye taleplerin çoğalacağını ifade ederek, ‘Orhangazi otoyol ile daha da fazla talep görecek. Çünkü otoyol metropol şehirleri Orhangazi’ye yakınlaştıran bir proje. Türkiye’nin hatırı sayılır illerini Orhangazi’ye çeken bir bağlantı olacak otoyol bu nedenler Orhangazi’ye katma değer vereceğinin bilincindeyiz.’dedi.

 

‘İLK PROJEMİZ ALT YAPI ÇALIŞMALARINI BİTİRMEK’

Orhangazi’de yapımı devam eden alt yapı çalışmalarının bir an önce bitirilmesi ve hemen ardından asfaltlanma çalışmalarının yapılmasının ilk projeleri arasında yer aldığını ifade eden Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, alt yapıdan dolayı rahatsız olan Orhangazi halkını daha fazla rahatsız etmemek istediklerini söyledi. Çağlayan, ‘Buradan hemşerilerime sesleniyorum. Yıl sonuna kadar öyle yada böyle bu alt yapı çalışmalarının çilesini azaltılmış olarak birlikte çekeceğiz. Halkımızdan biraz daha sabır diliyoruz. İnşallah sonu güllük gülistanlık bir Orhangazi olarak çıkacak. Hep birlikte tozu ve çamuru unutacağız’ diye konuştu.

 

GÖLPARK KÜLTÜR MERKEZİ OLABİLİR…

Orhangazi’nin kamburu haline gelen Gölpark hakkında da konuşan Başkan Çağlayan, ‘25 yıllığına yap işlet devret yöntemiyle inşa edilen Gölpark’ın kültür merkezine çevrilmesi konusunda düşüncelerimiz var. Sadece Gölpark’ta değil. Huzurevi de var.  Huzurevi’ni öğrenci yurdu yapmak istiyoruz. Kale diye adlandırdığımız seyir terasını da halkımızın kullanımına açacak gibi birçok projelerimiz var’ dedi.

 

GELİŞMİŞ KÖYDEN ŞEHİR KİMLİĞİNE SOKACAĞIZ

Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan ilçeyi gelişmiş bir köy havasından şehir kimliğine kavuşmuş bir kent yapacaklarını söyledi. Başkan Çağlayan konuyla ilgili şunları kaydetti; ‘Orhangazi’de gelişmiş bir köy havası var. Biz bu havayı kent meydanlarıyla, bina giydirmeleri ve gölün turizme açılmasıyla bozacağız. Önceliğimiz dediğimi gibi alt yapı çalışmaları ardından bina giydirmeleri olacaktır. Şehir planlamaları çalışmalarımızı da bir yandan yürütüyoruz. Bu projeler ile Orhangazi kent havasına bürünerek bir şehir kimliği elde edecek.

 

ORHANGAZİSPOR…

Orhangazispor’un kuruluşundan buyana 3.Lig’de yer aldığını söyleyen Temirağa Demir Başkan Çağlayan’a Orhangazispor’da bu sene ne olur? diye sordu. Başkan Çağlayan, Orhangazi’ye yakışır bir kadro kurduklarını ifade ederek, bu yıl başarılı olacaklarına inandıklarını söyledi. Bunun yanı sıra Orhangazi’de yapılan diğer amatör sporlara da değinen Başkan Çağlayan, Orhangazi’de her spor dalında amatör spor gruplarının oluşturulduğunu Orhangazi gençlerinin de bu branşlar da sporlarını yaptıklarını söyledi. Amatör spor dallarının gelişimindeki desteklerini esirgemediklerini belirten Başkan Çağlayan, sportif bir Orhangazi kurma aşamasında olduklarını kaydetti.

 

HER ŞEY ORHANGAZİ HALKI İÇİN…

Başkan Çağlayan program sonunda yaptığı selamlama konuşmalarında yerel seçimlerde oy veren vermeyen herkesin Başkanı, kardeşi, ağabeyi, arkadaşı ve dostu olduğunu söyleyerek ‘Bizlere güvenerek oy verenler güvenlerinin boşa çıkmadığını aldığı hizmetler ile görecek. Bizler geceli gündüzlü çalışmalarımızla Orhangazi halkına daima hizmet için bu görevi sürdürüyoruz. Sizlerinde destekleriyle inşallah bu görevi laiğiyle yapacağız. Her yaptığımız çalışma ekranları başında bizi izleyen değerli Orhangazililer için’ diye konuştu.