Son Dakika Haberler

Başkan Çağlayan Gençliğe yapılacak yatırımları anlattı.

Başkan Çağlayan Gençliğe yapılacak yatırımları anlattı.
Okunma : 80 views Yorum Yap

Geçtiğimiz yıl Orhangazi Kent Konseyi tarafından başlatılan protokol öğrenci buluşmalarının bu yılki organizasyonunu Orhangazi Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı birlikte yapıyor. Geçen yıl yapılan toplantıların verimli geçmesi nedeniyle bu yılda devam eden ve ilki Orhangazi Anadolu Lisesi’nde yapılan toplantıların ikincisi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleşti.

Toplantıda öğrencilerin sorularını; Orhangazi Kaymakamı Dr.Yalçın Yılmaz, Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Karatosun, Emniyet Müdürü Ramiz Erçetin,  Gençlik ve Spor Hizmetleri İlçe Müdürü Mesut Köse cevapladı.

 

İkinci kez protokol üyeleri ile biraraya gelen öğrenciler şehir ile ilgili fikirleri ve taleplerini aktardı. Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde öne çıkan başlıca sorunlar; spor salonunun yetersizliği, kütüphanenin yetersizliği, yurtta güvenlik tedbirlerinin arttırılması, yurtta spor odası eksikliği, kapalı pazaryeri esnafına sigara içme yasağına uyması, kahvehane ve kafe önlerine konulan masa ve taburelerin yayaları rahatsız etmesi oldu. Öğrenciler ulaşım ve öğretmen değişiklikleri konusunda duydukları rahatsızlıkları da dile getirdi.

 

Protokol üyeleri alanlarına göre öğrencilerin sorularını cevaplandırdı. Bir öğrenci okul bahçesindeki voleybol sahasıyla ilgili taleplerini yineleyince Belediye Başkanı Çağlayan, Belediye Fen İşleri Müdürü’nü toplantıya davet ederek öğrenciler huzurunda yapım çalışmalarına başlanması için talimat verdi. Başkan Çağlayan, kütüphanenin yetersiz olduğu yönündeki şikayetleri ise, bu yıl içinde tamamlanacak olan kültür merkezi içinde 500 m2 alana sahip modern ve kitap yeterliliği sağlanmış şehir kütüphanesi yapılacağını müjdeledi.

 

Belediye Başkanı Çağlayan, Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’ndeki protokol öğrenci buluşmasında gençlere müjdeler veren açıklamalar yaptı. Bu yılı gençlik yılı olarak ilan ettiklerini ifade eden Çağlayan, “Her okuldaki konferans programlarımız bu yıl da devam edecek. Yakın zamanda sınava hazırlık noktasında Türkiye’de alanında uzman birinin katılımı ile program olacak. Gençlik merkezi çalışmalarımız bu yıl tamamlanacak. Gençlerin kurs ve sanatsal etkinliklerle ilgili faaliyetlerini yapabilecekleri salonlarımız olacak. Sporla ilgili 7 farklı noktada semt spor sahaları, basketbol sahaları olacak. Gölde su sporlarının yapılması, Gürle Dağı’nda yamaç paraşütü kursları verilmesi gençlere yönelik yeni çalışmalar olacak. Bisiklet yolları yapılarak bisiklet sporu geliştirilecek, Belediyespor olarak 10 branşta 1200’ü aşkın lisanslı sporcumuz var. Bunu sürdüreceğiz. Yüzme havuzunun devreye girmesi ile gençler yüzme imkanı bulabilecek.  Gençlerimiz bu yıl eğitim, sosyal, kültür ve spor alanında dolu dolu bir sene geçirecek.” Dedi.

 

Başkan Çağlayan, bu yıl ilk defa “Gençlik Haftası” etkinlikleri düzenleneceğini açıkladı.  Ramazan ayından sonra başlayacak etkinliğin 1 hafta süreceğini belirten Başkan Çağlayan, “Gençlerimizle ilgili ne varsa hayata geçirilmesi noktasında çalışmalarımız sürecek. Bu noktada üstat Turgut Cansever’in  ‘Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder.’ Sözünü örnek alarak, bizde öncelikle gençlerimizi ihya edeceğiz.  Bunun için de her zaman görüş ve fikirlerinizi bekliyorum. “ diye konuştu.

 

Öğrenciler kültür merkezi inşaatında çalışmalarının durduğu yönünde söylentiler olduğunu ifade ederek, çalışmaları sordu. Konuyu cevaplayan Belediye Başkanı Çağlayan, “Orası küçük bir alan ve proje değil.  Alan yaklaşık 16 bin m2’lik alan. Altı 2 kat otopark, üstü 12 bin m2 kültür merkezi, kalan kısmı park. Orhangazi tarihinin en büyük yatırımı. Yaklaşık 60 milyon lira maliyeti var. İlk kısım ihalesi tamamlandı. Şimdi ikinci kısım çalışmaları başlayacak. Kültür Merkezi Orhangazi’nin en büyük yatırımı olacak. Nisan ayındaki ihalesi biter bitmez çalışmalar başlayacak. Orhangazi’nin en büyük ihtiyacı bu proje ile karşılanmış olacak. Burası tamamlandığında Orhangazi’deki sosyal ve kültürel faaliyetlerin önemli ölçüde artacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

 

Öğrencilerin gölde güvenlik tedbirleriyle ilgili sorusunu yanıtlayan Emniyet Müdürü Ramiz Erçetin,

“Havaların ısınmasıyla birlikte gölde piknik yapanların sayısında artış var. Bu dönemde hem sivil, hemde devriye ekiplerimizin gölde kontrolleri olacak.” dedi. Erçetin, öğrencilerin talebi üzerine yurt bulunan bölgelerde devriye sayısının da artacağını açıkladı.