Son Dakika Haberler

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’dan iddialara sert yanıt

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’dan iddialara sert yanıt
Okunma : 79 views Yorum Yap

neşetçağlayan

–         Susuyorsak edebimizden

–         Siyaseti yeni mi hatırladınız?

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan MHP ilçe başkanı Yüksel Akbayrak’ın yaptığı bazı açıklamalara yanıt verdi. 5 yıllık İsmail Tartar döneminde siyaseti unutan, o dönemde kendisini Devlet Bahçeli zannedip sadece ulusal gündeme ilişkin basın açıklamaları yapanlar bugün henüz 4 aylık bir yerel idare için konuşur olmuşlar dedi. Başkan Çağlayan her çalışmalarını yasalar çerçevesinde yaptıklarına da vurgu yaparak, biz susuyorsak edebimizdendir, iş yapma gayretimizdendir. Bunu da kimse unutmamalıdır dedi.

 

Belediye başkanı Neşet Çağlayan MHP ilçe başkanı Akbayrak’ın yaptığı açıklamalara sert yanıt verdi. Çağlayan Bugüne kadar susmalarının nedenini edeplerinden ve iş yapma gayretlerinden dolayı olduğunu belirterek, MHP ilçe başkanı kardeşimiz kendisini yıllardır Devlet Bahçeli zannedip Genel siyaset üzerinden çalışma yapmayı tercih edip, yerel siyaseti ise Orhangazi’de 30 Martta yerel iktidar değişiminden sonra hatırlamaktadır. Biz aradaki bu detayı gayet iyi gördüğümüz gibi halkımız da bunu farkediyor dedi.

 

Cumhurbaşkanı adaylarına destek bulamayınca

Belediye başkanı Neşet Çağlayan, MHP ilçe başkanının yerel siyasete yönelmesi ve bu konuda artık eleştiriler yapması ilçemiz adına sevindirici bir gelişmedir. Ancak görülüyor ki Cumhurbaşkanı adaylarına bekledikleri desteği göremeyenler, hıncını belediye başkanından yada başka kesimlerden çıkarma derdine düşmüşlerdir. Ama bilinmelidir ki yanlış kayaya toslamışlardır. Haklı eleştirilerden, yapıcı eleştirilerden hiç kimse gocunmayacağı gibi bizler de rahatsız olmayız. Ama eleştiriler de mantıklı ve yapıcı olmalıdır dedi.

 

Mahalle ağzı ile siyaset yapmayın

Başkan Çağlayan MHP ilçe başkanının mahalle ağzı, sokak ortalarında konuşulanlar üzerinden siyaset yaptığını vurgulayarak, geride kalan 5 yılda taş üstüne taş koymayan, buna karşılık belediye bütçesini de allak bullak eden bir yerel yönetime tek kelime etmeyip, sadece 4 ayı geride bırakan ve bu 4 ayda onlarca çalışmayı hayata geçiren bir yerel yönetime eleştiri getirmelerini Orhangazi halkımızın da takdirine bırakıyoruz dedi. Çağlayan, daha önceki yerel yönetim için hiçbir şey yapmadılar ki neyi eleştirilerim yaklaşımını da hatırlatarak, dün hiçbir şey yapmayanlara tek kelime etmeyenlerin bugün gecesini gündüzüne katan bugünkü yerel yönetime saldırmalarını biz meyve veren ağaç taşlanır şeklinde yorumluyoruz dedi.

 

Halkın teveccühü ile karşı karşıyayız

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, yaptığı değerlendirmede geride kalan 4 aylık süreçte bir çok çalışmayı ve bir çok projeyi hayata geçirdiklerini hatırlatarak, Ak Partili bir belediye olarak göreve geldikten bugüne kadar yaptıklarımız ortada.

 

Halkımız biliyor ama hatırlatalım

 1. Göreve gelir gelmez belediye girişinde Ak Masaları oluşturarak vatandaşlarımızın sorunlarına daha hızlı çözüm üretmiş olduk ve bunu da başardık.
 2. Belediye binası karşısında bulunan ve son derece atıl durumda bulunan otopark alanı parke döşenerek tertemiz bir hale getirildi.
 3. Göl sahil ve piknik alanında parke taş, kaldırım ve peyzaj çalışmaları yapıldı. Göl daha temiz ve düzenli bir hale getirildi.
 4.  İçinden çıkılmaz bir hale gelen alt yapı çalışmaları için yapımcı firmalarla görüşerek bu çalışmaların daha düzenli ve hızlı hale getirilmesi sağlanmıştır.
 5. Eski belde ve köy statüsünde olan ve yeni dönemde mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki parke taş ve diğer ihtiyaçlar temin edilmiştir.
 6. Belediye binası önünde, Cumhuriyet alanı yanındaki parkta yapılan yeni düzenleme ile bu alan pislikten ve kötü görüntüden kurtarılıp düzenli bir hale getirilmiştir.
 7. Eski jandarma binası yanındaki yol genişletilerek daha kullanışlı bir hale getirilmiştir.
 8. Alt yapı çalışmaları devam ederken tamamlanan bölgelerde asfaltlama çalışmaları başlatılmıştır.
 9. Hürriyet Mahallesinin kanayan yarası haline gelen ağır tonajlı kamyonların şehir merkezinden geçişini ortadan kaldırmak için alternatif yol çalışmasına başlanmıştır.
 10. Orhangazi Belediyesinin eski dönem yönetimi tarafından lağv edilen merkez sulama birliği sorumluluk alanındaki sulama kanalları belediye tarafından onarılmış, DSİ ile yapılan protokol sonrasında yeniden kullanıma açılmıştır. Bu konuda belediye olarak da vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda elini de taşın altına koymuştur.
 11. Orhangazi’de dar gelirli vatandaşlarımızın konut ihtiyacı için 4.etap TOKİ projesini hayata geçirmek üzere TOKİ’ye başvurumuz yapılmıştır.
 12. Topselvi, Örnekköy, Çakırlı, Yeniköy mahallelerinde doğalgaz kullanımı için EPDK ve Armagaz ile gerekli görüşmeler yapılmış bu konuda çalışmalar başlatılmıştır.
 13. Derslik açığının kapanması için Tuna İlköğretim yanında yer alan belediyeye ait arsa Milli Eğitim’e tahsis edilmiştir.
 14. Orhangazi Belediyesi olarak şehir merkezinde ilk kez bir engelli parkı oluşturulmuş ve hizmete sokulmuştur.
 15. Büyükşehir Belediyemiz ile Göl kenarındaki sosyal tesis, spor tesisleri ve diğer düzenlemeler için ön çalışmalar yapılmış projelendirmeler önümüzdeki günlerde başlayacaktır.
 16. Başta Orhangazispor olmak üzere tüm Amatör Spor Kulüplerimize malzeme, teknik kadro desteği ile diğer katkılar sağlanmıştır.
 17. Basketbol, Voleybol, Karate ve diğer amatör spor branşları için Belediyespor bünyesinde çalışmalar başlatılmıştır.
 18. Kültürel Faaliyet ve Kültürel geziler için araçlar temin edilmiş ve Orhangazi objeleri ile süslenmiştir dedi.
 19. Kutlu doğum etkinlikleri, ramazan ayı etkinlikleri, konserler, tiyatro etkinlikleri gibi bir çok sosyal ve kültürel faaliyetlere destek olan ve organize eden bir belediye profili çizildi.
 20. Marmarabirlik’in arazisinin üzerine kent meydanı yapılması için gerekli girişimler başlatılmıştır.
 21. Balgöç Hizmet binası ve Alışveriş Merkezi için proje çalışmaları başlatıldı
 22. Nadır Piknik alanı Obefaş eli ile yeniden Orhangazi’ye kazandırılmış, daha düzenli, vatandaşlara daha ucuz ve temiz hizmet vermesi sağlanmıştır.
 23. Elektirik tellerinin yeraltına alınması için UEDAŞ ile gerekli görüşmeler yapılmış ilk etapta ana arterlerin yeraltına alınması hususunda anlaşmaya varılmıştır.
 24. Mahalle meclisleri sayesinde vatandaşların ayağına giden ve hesap verebilir bir belediye ve parti teşkilatı anlayışı kazandırılmıştır.
 25. Kent Konseyi geçmişte sadece adı varken, yeni dönem için yapılan yeni yönetim seçimi sonrasında şehrin her türlü sorununa eğilen ve çalışan bir kurum haline getirdik.
 26. Emniyet Müdürlüğümüz için Orkent bölgesinde arsa tahsisi  gerçekleştirip yeni bir binaya kavuşması ve eski binanın kaldırılarak şehir merkezinin rahatlatılması amaçlanıyor.
 27. Muradiye mahallesine araç geçişleri için bat çık yapılması hususunda adımlar atılmış ve proje h azırlanmaya başlamıştır.
 28. Orhangazi’nin tanıtımına büyük katkı sağlayan Yamaç Paraşütü Şampiyonası düzenlemiş ve Gürle Dağının da tanıtımı yapılmıştır.
 29. Orhangazi’nin tanıtımına katkı sağlayacağına inandığımız Zeytin Festivali başta olmak üzere yeni başlayacak olan Gedelek Turşu festivallerine ana katkıyı sağlamaktayız.
 30. İkinci 112 Noktası için hem personel hem de yer konusunda çalışma yapılmış ve ikinci acil servis noktasının oluşması sağlanmıştır.
 31. Hoş geldin Bebek projesi ile yeni doğan tüm bebeklerimize hediye paketleri düzenleyip ev ve hastane ziyaretleri gerçekleştirdik.
 32. Açıkhava Tiyatrosu oturma koltukları ile yepyeni bir görüntüye kavuşturulmuştur.

 

Bu saydıklarımız aklımıza gelen ve 4 aylık süreçte hayata geçirdiğimiz çalışmaların yalnızca bir kısmı. İşte Orhangazi Belediyesi bu çalışmalar ile halkın teveccühüne mazhar olmuş ve her türlü övgüyü de almaya başlamıştır. Bu saydığımız çalışmalar 5 yıllık bir dönemin değil, sadece 4 ay gibi bir süreçte kısıtlı imkanlarla hayata geçirilen çalışmalardır. Bizler bu çalışmaları halkımıza bir lütuf olarak görmüyoruz. Aksine bunları biz bir görev sorumluluğu bilinci ile ve halkımıza hizmektar mantığı ile yürütmekteyiz dedi.

 

Her işimiz yasal çerçeveler içinde yapılıyor.

Belediye başkanı Neşet Çağlayan yapılan işler ve hizmet alımları ile ilgili yaptığı değerlendirmede ise şunları söyledi. sayın başkan bilgi sahibi mi bilmiyorum ama; Şunu bilsin ki, belediyelerin iş yaptırma ve hizmet satın alma usulleri bellidir ve kanunlarla belli kurallara bağlanmıştır. Birkaç firmadan teklif almadan, belediyeyi zarara uğratmadan en uygun teklifi veren firmalarla çalışmalar yapılır. Sizin birileri ile kavganıza bizi alet etmeyin. İncik boncuk şelerle ne bizi nede vatandaşımızı meşgul etmeyin. Söylemlerinde artniyet olmayanlar; acaba farklı bir medya grubunun alandaki dijital reklam panosunun geçen dönemden beri ve bu dönemde dahil olmak üzere ihale ile işlettiğini biliyor mu acaba yoksa birilerinin kayığına binip boşa kürek mi sallıyor dedi.

 

Bilmeden konuşmak doğru değil

Başkan Çağlayan, İlçede siyaset yapan bir ilçe başkanı alt yapı ve içme suyu meselesinin 30 marttan sonra Buski’ye ait olduğunu bilmiyor mu, buna hayret ediyorum. Orhangazi Belediyesi büyük bir belediyedir. Yüzlerce esnafla, binlerce iş yapıyor. Kimsenin siyasi görüşü ve duruşu umurumuzda olmaz. Kişi Orhangazi de ticaret yapıyorsa önceliğimiz odur. Ama pahalı yapıyorsa uygun olanı bulmak hem  vicdanı hem de yasal gereği budur. Bizim ölçümüzü budur. Bu doğrultuda da bugüne kadar hareket ettik, bundan sonra da hareket etmeye devam edeceğiz dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı seçimi

Neşet Çağlayan Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de vurgu yaparak, Ülkemiz çok önemli bir seçim arefesindeyken, İstiklal Marşını bile bilmeyen adaylarını halka yutturmaya çalışanlar, belediyeye çamur atma derdine düşmesinler. Halkımız 30 martta kararını verdi. Şimdi sıra 10 ağustosta. Şunu unutmayın ki halk yıllardır işi gücü konuşmak olanlarla işi gücü çalışmak olanları ayırt ediyor. Siz masa başında konuşmaya devam edin. Biz halkın içinde halkın arasında halk için çalışmaya devam ediyoruz farkımız bu ve bu fark da her şeyi anlatmaya yetiyor. Bizlerse seçim öncesinde mezarlıkta nöbet tutup seçim sonrasında ortadan kaybolan siyasetçilerden olmadık. Her an halkıızın acı tatlı her anında yanında olmaya devam ediyoruz.