Son Dakika Haberler

Bursa tarihinin en büyük tatbikatına hazırlanıyor

Bursa tarihinin en büyük tatbikatına hazırlanıyor
Okunma : 99 views Yorum Yap

440576-bursa-tarihinin-en-buyuk-tatbikatina-hazirlaniyor-53cfba0a9281b

Tatbikata, katılacak 18 ilden gelecek arama, kurtarma birlik ve ekipleri 23 Temmuz’da Bursa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde toplanmaya başlayacak. Tatbikat Osmangazi, Yıldırım, Gürsü, Kestel ve Gemlik ilçelerinde yapılacak. Tatbikatta, arama kurtarma ekiplerinin deneyimlerini geliştirmesi, kentsel arama kurtarma konusunda Uluslararası Malzeme ve Eğitim Standartları ile Metodolojisi (İNSARAG)’ın sahaya yansıtılması, bunların arama kurtarma ekipleri ile paylaşılmasını, il dışından gelen ekiplerin bölgeyi tanımasını, sivil asker işbirliği esasları ve halk arasında farkındalık oluşturmasını hedefliyor.

Tatbikata Bursa dışında Ankara, Adana, Afyon, Samsun, Sakarya, İzmit, Diyarbakır, Van, Erzurum ile İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri Arama Kurtarma Birlikleri, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Yalova, Aydın, Denizli, Manisa, Muğla Arama Kurtarma ekipleri olmak üzere 18 ilden katılım olacak. Ayrıca Yalova, Balıkesir ve Çanakkale’den UMKE ekipleri ile STK’larda tatbikatta yer alacak. Tatbikatta 11 Afet Acil Durum ve Kurtarma Birliği, 8 il AFAD ekibi, 13 resmi kurum arama kurtarma ekibi ile 13 gönüllü ekipten yaklaşık 600 personel ile 100 araç görev yapacak.
5 enkazdan arama-kurtarma, 3 trafik kazasına müdahale, 3 yer kuyudan kurtarma, 2 yüksek katlardan kurtarma, 3 yer binalardan tahliye, araç sarsıntıları sonucu oluşan yıkımlarda kurtarma faaliyetleri, gece arama kurtarma faaliyetleri tatbikatları ile sahra şartlarında arama-kurtarma harekatı komuta kontrolü, ilk yardım faaliyetleri yapılacak.