Son Dakika Haberler

Bursa’da bulundu dünyada başka örneği yok!

Bursa'nın merkez Nilüfer ilçesinde, kerpiçten yapılmış bazı eski evlerin duvarlarında, Antik Roma geleneğini yansıtan ve 100-150 yıl önce kullanılan sabit arı kovanları ve taşlaşmış petekler bulundu. UÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Gümgüm, "Şunu özellikle belirtmeliyim ki bu kovanlar dünyada korunmuş olarak karşımıza çıkan tek kovanlardır" dedi.

Bursa’da bulundu dünyada başka örneği yok!
Okunma : 85 views Yorum Yap

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Güven Gümgüm, antik dönemde arı ve bal konusunu araştırdığını, bu araştırmaları sırasında Ürünlü Mahallesi’ndeki 2 kerpiç evde sabit arılık ve taşlaşmış peteklere rastladığını söyledi.

Gümgüm, araştırmasına yaklaşık 1,5 yıl önce başladığını belirterek, “Uludağ Üniversitesinin Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında bir proje yaptım ve bu çerçevede antik dönemde bal ve arıyla ilgili bütün literatürü araştırdım. Bu araştırmalar sonucunda arı ve balın antik dönemde insan için ne kadar önemli olduğu, arının hiyerarşik sisteminin antik dönemde nasıl çözümlendiği noktasında bilgilere ulaştım.” dedi.

Bu bilgiler ışığında bazı antik dönem yazarlarını da araştırdığını anlatan Gümgüm, “Bu yazarlar milattan sonra 1. yüzyılda yaşamış yazarlardı. Onlar çiftçinin arıyla olan ilişkisini özetleyen birtakım bilgiler veriyorlardı. Bu bağlamda bu bölgede yaptığım araştırmalar sonucunda Bursa’nın Ürünlü Mahallesi’nde evlerin üzerinde sabit kovanlara ulaştık.” diye konuştu.

Gümgüm, günümüzdeki kovanların taşınabilir olduğuna işaret ederek, antik dönemde kovanların sabit şekilde olanlarının da bulunduğunu belirtti.