Son Dakika Haberler

Çağlayan Gemlik Yalı Konağı restorasyon törene katıldı.

Çağlayan Gemlik Yalı Konağı restorasyon törene katıldı.
Okunma : 120 views Yorum Yap

ÇAĞLAYAN YALI KONAĞI RESTORASYON ÇALIŞMALARINDAYDI (5)

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından orijinal kimliğiyle yenilenerek Gemlik İlçesi’ne sosyal tesis olarak kazandırılacak Gemlik Yalı Konağı’nda başlatılan restorasyon çalışmaları için düzenlenen törene katıldı.

Büyükşehir Belediyesi, Bursa’yı tüm değerleriyle geleceğe taşırken ilçelerdeki tarihi yapıları da yeniden özgün kimliklerine kavuşturuyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenerek sosyal tesis olarak Gemlik’e kazandırılacak olan Gemlik Yalı Konağı restorasyon çalışmaları ilk harcın koyulmasıyla başladı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentin tüm ilçelerindeki köklü tarihi ve kültürel mirasının yenilenerek özgün kimliklerine kavuşturulduğunu söyledi. Bursa’yı her alanda geleceğe taşımayı amaçladıklarını belirten Başkan Altepe, mekanın tarihi ile ilgili bilgiler vererek “Gemlik Yalı Konağı, ilçenin Balıkpazarı Mahallesi’nde yer alan 41 envanter numarası ile tescilli sivil mimarlık örneği bir yapıdır. Panagis Zaphirouplos adındaki Rum bir tüccar tarafından 1910 yıllarında yapılmıştır.  Bölgenin en varlıklı ailelerinden biri olan Zaphirouplos ailesi, evlerini hem yaşamak hem de elde ettikleri malları istif ve evin ön tarafında bulunan sahil şeridinden gemilere yükleyip ticaretini yapmak için kullanıyorlardı” dedi. Başkan Altepe, 163 metrekarelik bir zeminde bulunan yapının bir bodrum, bir zemin, iki normal kat ve bir çatı katından oluştuğunu, zemin kat doğu ve güney cephelerinden iki girişi bulunan yapıda ayrıca 17 basamakla ulaşılan giriş kat kotundan bir girişe ulaşıldığını anlattı. Yakın tarihe kadar zeytincilikle uğraşan aile tarafından yapının iki odasının zeytin deposu, diğer iki oda ve mutfağın da ardiye olarak kullanıldığını kaydeden Başkan Altepe, binada Helen ve Yunan sanatının izlerini taşıyan neo klasik mimarisinin üçgen formlarının öne çıktığını vurguladı.