Son Dakika Haberler

Çatı kuruldu

Çatı kuruldu
Okunma : 88 views Yorum Yap

cati_kuruldu_h22280

Türkiye’de 10 siyasi partinin birlik olduğu çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu için Orhangazi’de çalışma yürütecek siyasi çatı oluştu. Basın toplantısı düzenleyen CHP, MHP ve BTP ilçe başkanları İhsanoğlu için bir araya geldiklerini ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin kazanılacağına inandıklarını açıkladılar.  CHP Parti binasında düzenlenen toplantıya davetli oldukları ve katılacaklarını bildirdikleri halde BBP ve Demokrat Parti ilçe başkanları katılmadı.

 

Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu’u desteklemek üzere bir araya gelen siyasi partilerden Orhangazi’de başkanlıkları bulunanlar seçim startını basın toplantısıyla verdi. CHP ilçe başkanlığında yapılan basın toplantısına CHP İlçe Başkanı Mehmet Dalyan, MHP İlçe Başkanı Yüksel Akbayrak ve BTP İlçe Başkanı Muhammet Yeşilyurt katıldı.

İsrail lanetlendi 

Basın toplantısında ayrı ayrı açıklama yapan ilçe başkanlarının ilk mesajı İslam coğrafyası üzerinde yaşanan olaylarla ilgili duydukları üzüntü oldu. İlçe başkanları, son olarak Filistin’de yaşanan zulüm sebebiyle İsrail’i lanetledi.

Bu savaşların sorumlusu hükümet

Üç siyasi partinin ilçe başkanı da Türkiye’nin içinde yaşanılan karışıklıklar ve Müslüman ülkelerdeki savaşlarla ilgili Türkiye’nin sorumluluk sahibi olduğunu işaret etti. Hükümetin yanlış politikalar yürüttüğünü anlatan CHP, MHP ve BTP ilçe başkanları, orta doğuda kan dinmezken bu coğrafyanın uzmanı olan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanı seçilmesi çözüm için atılmış ciddi bir adım olacağını anlattı.

‘Başkanlık sistemine gidiyoruz’

CHP İlçe Başkanı Mehmet Dalyan, Türkiye’nin parlamenter sistemle yönetildiğini ifade ederek, ‘Parlamenter sistem yargı, yasama ve yürütme birbirini denetliyor. Ancak Türkiye’de bu denetleme sistemi atıl duruma dönüştü. Ülkeyi sadece yürütme yönetiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olarak yapmak istediği bu sistemi yasallaştırmaktır. Parlamenter sistemden vazgeçip, Başkanlık sistemine geçmektir’ dedi. Dalyan, ‘Başkanlık sistemi uygun ve kabul görür olsaydı Türkiye’de çoktan uygulanmış olurdu’ diye konuşurken Cumhurbaşkanlığı seçiminde aslında parlamenter sisteminde oylanacağını kaydetti.

‘Bundan sonra da beraberiz’

Dalyan, Türkiye’de 10 siyasi partinin bir araya gelerek çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu’nu desteklediğini söyledi. Bu siyasi partilerden Orhangazi’de resmi oluşumları bulunan CHP, MHP, BTP ve DP’nin birlikte çalışacağını söyleyen Dalyan, ‘Bu birliktelik bundan sonra da devam edecek. Olumsuz görülen durumlarda bir araya geleceğiz’ dedi.

‘Cambaza bak oynuyor’

MHP İlçe Başkanı Yüksel Akbayrak ise Başbakan’ın doğu Türkistan için kılını kıpırdatmadığını iddia ederek, Gazze’de yaşananlarda tavrının değişik olduğunu söyledi. Türkiye’nin Mavi Marmara’ya yapılan saldırı karşısında ezik kaldığını da işaret eden Akbayrak, ‘Musul Başkonsolosu 20 gündür esirken nerede uzun adam’ diye konuştu. Akbayrak Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü; Biz bir genel başkan değil, Türkiye’ye Cumhurbaşkanı seçmek için yola çıktık. Her parti kendi adayını çıkartabilecek durumdadır. Ama Türkiye bölünmeye gidiyor. Bu süreçte Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı cambaza bak oynuyor. Bunun için beraber hareket edeceğiz ve iddialıyız.

‘CHP öncülük ediyor’

MHP İlçe Başkanı Yüksel Akbayrak açıklamasında bazı gazetelerde MHP’nin sessiz olduğu yönünde yazılar yayınlandığını söyledi. Bursa’da Cumhurbaşkanlığı seçimi çalışmalarının CHP öncülüğünde yapıldığını açıklayan Akbayrak, Orhangazi’de de çalışmaları CHP’nin yürüttüğünü ifade etti.

‘Adayımız çok değerli’

BTP İlçe Başkanı Muhammet Yeşilyurt’ta Türkiye’de önemli bir siyasi hareket yaşandığını işaret ederek; ‘Çatı adayımız o kadar değerli bir aday ki; geçmişte birbirine kurşun sıkan insanları bir araya getirdi’ dedi. Türkiye’de vatanın elden gittiğini ileri süren Yeşilyurt, ‘Bizim güneydoğuda hiçbir disiplinimiz kalmadı. O dağlarda Türkiye’nin arayamadığı petrolü yabancı şirketler arıyor. Teröristler devriye atıyor’ diye konuştu.

 DP katılmadı 

Öte yanda çatı adayı destekleyen partilerden olan ve Orhangazi’de ilçe başkanlığı bulunan Demokrat Parti ise toplantıya katılmadı. CHP İlçe Başkanı Mehmet Dalyan toplantıda, DP İlçe Başkanı Adnan Kara’nın geçte olsa katılacağını açıklamasına rağmen, Kara yada DP’den bir temsilci toplantıda yer almadı. Toplantıya katılmayanlar içinde Büyük Birlik Partisi ilçe teşkilatı da vardı. BBP mazeret bildirmeden toplantıya katılmadı.

Çalışma programı hazırlanacak

Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekleyen siyasi partilerin Orhangazi temsilcileri seçim çalışmalarıyla ilgili rotayı ise henüz belirlemediklerini açıkladı. CHP Başkanı Dalyan, önümüzdeki günlerde yeniden bir araya gelip çalışmaların nasıl yürütüleceğinin kararlaştırılacağını söyledi.