Son Dakika Haberler

Deprem ve afet paneli yapıldı

Orhangazi Belediye Başkan Vekili Mehmet Şahin tarafından karşılanan Bursa İL Afet ve Acil Durum Müdürü İbrahim Tarı, belediye çalışanlarının bir araya geldiği nikah salonunda deprem ve diğer doğal afetler hakkında bilgi aktarımı sağladı

Deprem ve afet paneli yapıldı
Okunma : 126 views Yorum Yap

Orhangazi Belediye Başkan Vekili Mehmet Şahin tarafından karşılanan Bursa İL Afet ve Acil Durum Müdürü İbrahim Tarı, belediye çalışanlarının bir araya geldiği nikah salonunda deprem ve diğer doğal afetler hakkında bilgi aktarımı sağladı. Doğal afetlerin kaçınılmaz bir gerçek olduğunu ve bir gün mutlaka meydana geleceğini söyleyen Tarı, ‘Bundan kaçmak mümkün değil, sadece tedbir alınabilir. En yıkıcı depremlerde bile nasıl davranacağımızı tespit etmeliyiz. Çalışmalarımızı yaparsak galip geliriz. Yapısal çalışmalardan sosyal çalışmalara, deprem öncesi ve sonrası konuşulmalıdır’ diye konuştu.

Depreme dair her şey

Tarı konuşmasının devamın da ise deprem ile alakalı bilinmesi gereken her şeyi şu ifadeleri ile anlattı. ‘Yaşamayı Öğrenme – Sarsıntı Masası İnsanların ve doğanın en zamanı belirsiz felaketlerinden biri olarak görülen deprem, olduğu anda ve sonrasında yaşananlarıyla büyük bir doğal afet olarak görülmektedir. Depremler, her an şiddetle, aniden ve bir ön uyarı olmadan günün her saati oluşabilirler. Eğer deprem nüfusun yoğun olduğu bir bölgede oluşursa, ciddi hasar, yaralanma ve ölüme neden olabilmektedir. Deprem esnasında güvenlikle ilgili garantili bir şekil ya da metod olmamasına rağmen, birçok riski tanımlayarak ve bilgi edinerek doğru davranış ve hazırlıkları oluşturma, depremde görülen zararları ciddi oranda azaltmaktadır. Artçı sarsıntılar ise İlk depremin ardından gelen ve daha şiddetli ya da daha az şiddetli olarak oluşan sarsıntılardır. Deprem, Beklenmedik anda yerin altında kitlesel olarak hareketlerin ya da yer sarsıntılarının, çeşitli salanlımlar ile yeryüzünde hissedilmesidir.’dedi.

Binaların fiziki dayanıklılığı belediyenin sorumluluğunda

İlçede bulunan bina yapıtlarının fiziki dayanıklılığının belediye yetkileri tarafından denetlenerek kuvvet aktarımı yapılması gerektiğini bildiren Tarı, buna kentsel dönüşüm projelerinden örnek verdi. Tarı, yapım aşamasında binaların fiziki dayanıklılığının ölçülmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatarak, ‘yapımı biten bir binanın üzerinde temel düzenlemeler yapılmamalıdır. Üstüne kat daire çıkma gibi işlemlerde kaçınılmalıdır.’ Dedi.

Ev eşyalarını sabitleyin

Afetlerden birçoğunu verdiği örneklerle anlatan Tarı, en sık yaşanan doğal afetler arasında depremlerin toplum tarafından genellikle hep gece olduğunu bilinmesinin yanlış bir kavram olduğunu söyledi. Tarı, ‘depremlerin hepsi gece olacaktır diye bir kavram yoktur. Deprem bizleri gündüz iş yerlerimizde de yakalayabilir. Fakat günümüzün çoğunu evlerimizde geçirdiğimiz için, yaşam alanı olan evlerimizde bir dizi önlem tedbirlerini almalıyız. Buna seyyar ev eşyalarımızı sabitleyerek başlayabiliriz. En önemlisi yatak odamızda gardıroplarımızı sabitleyelim, deprem anında uyurken altında kalmak istemiyiz. Ayrıca evlerimizde bulunan o devasa avizelerimize de bir çözüm bulmalıyız.

BELEDİYE DEPREM VE AFET PANELİ (7)