Son Dakika Haberler

Dershane lüks değil ihtiyaçtır

Dershane lüks değil ihtiyaçtır
Okunma : 112 views Yorum Yap

9587576051

Orhangazi’de faaliyet gösteren üç dershanenin yöneticileri yerel basın mensuplarıyla iftar yemeği yedi. Yemek sonrasında yöneticiler ortak açıklama yaparak, dershanelerin kapatılmaması gerektiğini yineledi.

Dershane yöneticileri ile yerel basın mensuplarının bir araya geldiği iftar yemeği Sakallı Tesisleri’nde düzenlendi. Yemek sonrasında dershanelerin kapatılmaması gerektiğine vurgu yapan bir açıklama yapıldı. Orhangazi’de faaliyet gösteren dershaneler adına ortak açıklamayı okuyan Pi Analitik Dershanesi ortağı Mevlüt Görgülü şunları söyledi; Eğitim yetersizliği ve eşitsizliğinin bir sonucu olarak doğan dershanecilik yapmış olduğu çalışma ve gösterdiği özveriyle bugün eğitim in merkezine oturmuştur.

Dershanecilik özellikle eğitim sisteminden doğan sorunların çözümünde ve eğitimdeki eşitsizliğin giderilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Son açıklanan sınav sonuçları bu gerçeği bir kez daha gözler önüne sermiştir. Yüzlerce öğrencinin sıfır çekmesi, birçok okul birincisinin barajı geçememesi eğitim sisteminin içine düştüğü çıkmazın en büyük göstergesidir.

Türkiye geneli ve özellikle Orhangazi’de sıralamaya giren öğrencilerin tamamının ancak dershanelerden takviye alarak bu neticeye ulaşmış olması dershanelerin bu alanda ne kadar önemli olduğunu ve ne kadar büyük bir görev yüklendiğini göstermektedir.

Hükümetin dershaneleri itibarlaştırma ve kapatmak için yapmış olduğu alelacele sınav sisteminin değiştirilmesi, soruların saklanması, istatistik bilgilerin saklanmaya çalışılması dahi dershane gerçeğinin görülmesini engellememiştir.

Orhangazi’de dershanelerin eğitime verdiği destek, yapmış olduğu özverili çalışmalar ve sürekli kendini yenilemesiyle eğitim çıtasını yükselmesine ciddi katkılar sağlamıştır.

Bugün dershaneler eğitime verdiği destek, eğitim eşitsizliğinin giderilmesi çalışmalarının yanın da binlerce insana iş imkanı sağlaması yönüyle de Türkiye’nin bir gerçeğidir

Dershaneler sebep değil sonuçtur. Ve dershaneler Türkiye’de ana faktörün(eğitimin) kalitesini artıran tek sonuç kuruluşlardır. Dershane bir lüks değil ihtiyaçtır.