Son Dakika Haberler

Eylül ayı Orhangazi belediye meclis toplantısı

Orhangazi Belediye Meclisi, Eylül ayı toplantısını yaptı. Şahitler için dua okunarak açılan Meclis’te 10 madde görüşülerek karara bağlandı. Tüm konuların oy birliği ile kabul edildiği Meclis toplantısına tüm siyasi partilerin mensuplarının oluşturduğu ılımlı hava damga vurdu.

Eylül ayı Orhangazi belediye meclis toplantısı
Okunma : 127 views Yorum Yap

-Orhangazi’nin planları entegre edilecek

-Meclis tüm kararları oy birliği ile aldı

-Belediye Meclisi’nde ılımlı hava

 

Orhangazi Belediye Meclisi, Eylül ayı toplantısını yaptı. Şahitler için dua okunarak açılan Meclis’te 10 madde görüşülerek karara bağlandı. Tüm konuların oy birliği ile kabul edildiği Meclis toplantısına tüm siyasi partilerin mensuplarının oluşturduğu ılımlı hava damga vurdu.

Orhangazi Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısında görüşülen tüm konular oy birliği ile Meclis’ten geçti. Toplantı Meclis Başkanı ve Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’ın bilgilendirme konuşması ile başladı.

 

‘ÖNEMLİ BİR VİRAJI DÖNDÜK’

Başkan Çağlayan, 15 Temmuz darbe girişimini işaret ederek ‘Ülke olarak çok önemli bir virajdan döndük. Milletimiz bu defa darbe girişimine dur dedi.’ diye konuştu. Türkiye’nin birliği, dirliği, bölünmez bütünlüğü üzerinde ameliyat yapmak isteyenlerle ilgili devletin gerekeni yapacağını bildiren Çağlayan, ‘Türkiye Cumhuriyeti’ne zarar vermek isteyen başta FETÖ olmak üzere her türlü yapılanmayı Meclis olarak lanetliyoruz’ dedi. Milletin iradesine dikkat çeken Çağlayan, ‘Milletimizin inancı, devletimizin önlemleri ile artık Türkiye’de bu tür olayların önü kesilecektir’ şeklinde konuştu.

 

MECLİS DUAYLA AÇILDI

Başkan Çağlayan, geçmişten bugüne Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı bütünlüğü için can veren tüm şehitler için 3 İhlas 1 Fatiha suresi okunmasını istedi. Meclis üyeleri ve konuklar Başkan’ın çağrısı üzerine şehitler için dua okudu.

 

ASFALT ÇALIŞMALARI YÜZDE 96’DA

Başkan Çağlayan, Gölyaka’daki 8 bin m2 ve Yenisölöz’deki 5 bin m2 parke taşı çalışmasının tamamlanmak üzere olduğunu ardından, Yeniköy, Üreğil ve diğer mahallelerde çalışmaların devam edeceğini ve 40 bin m2’lik parke taşı çalışması yapılacağını açıkladı. Orhangazi merkezde ise 22 bin m2 kaldırım çalışmasının tamamlandığını ifade eden Çağlayan, Halk Eğitim Merkezi’nin bulunduğu cadde ile Hamzalı yolu üzerinde parke taşı çalışması yapılacağını söyledi. Çağlayan, asfalt çalışmalarının yüzde 96’sının tamamlandığını bildirirken, ‘Orhanbey Caddesi, İstiklal Caddesi ve Garaj Sokak’ta çalışma başladı. BUSKİ’nin çalışma yaptığı küçük yerler ve Hürriyet Mahallesi’nde çalışmaların devam ettiği birkaç sokak haricinde asfalt çalışmaları merkezde tamamlandı. Satıh kaplama çalışmaları ise bayramdan sonra başlayacak.’ dedi.

 

PAZARYERİ DEVİR ÜCRETLERİ DÜZENLENECEK

Pazaryeri devir ücretlerinin yeniden belirlenmesi üzerine pazarcı esnafından gelen talebi görüşen Meclis, konuyu Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale etti. Başkan Çağlayan, devir ücretlerinin fazla olması nedeniyle birçok sorunun yaşandığını ve Belediye’nin bile birçok konuda muhatap bulmakta güçlük çektiğini söyledi. Çağlayan ve Meclis üyeleri devir ücretlerinin düşmesi halinde devirlerini yaptırmayan pazarcılarla ilgili de gerekli yaptırımın yapılacağını bildirdi.

 

ORHANGAZİ PLANLARI ENTEGRE EDİLECEK

Meclis’in önemli gündem maddelerinden biriside 1/1000 ölçekli uygulama imar planının; Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanan 1/25000 ve 1/5000’lik planlara uygun hale getirilmesi için imar plan revizyonunun görüşülmesiydi. Başkan Çağlayan, daha önce hazırlanan kentsel servis alanı ve mevcut şehir merkezi planının tek planda entegre edileceğini söyledi. Kamu ve özel sektörden gelen birçok teklifin de olduğunu ifade eden Çağlayan, ‘Bunların tamamının komisyonda üyesi olmayan partilerin temsilcilerinin de fikirleri alınarak, öncesinde geniş çaplı bilgilendirme toplantısının da yapılmasıyla hep birlikte tamamlayacağız’ dedi. Konu, incelenmek üzere İmar Komisyonu’na havale edildi.

 

ATIK GETİRME MERKEZİ KURULACAK

Mutfaktan çıkan organik atıklar haricindeki atıklar için kanun gereği kurulması mecbur koşulan Atık Getirme Merkezi’ni de görüşen Meclis’te, yılsonuna kadar kurulması gereken merkezi Çeltikçi Mahallesi altına planlandığı açıklandı. Konu incelenmek ve araştırılmak üzere İmar Komisyonu’na havale edildi.

 

TAŞINMAZLARIN SATIŞINI İKİ KOMİSYON İNCELEYECEK

Orhangazi Belediyesi’ne ait özellikle eski belde ve köylerdeki taşınmazların satışını da görüşen Meclis, İmar ile Plan ve Bütçe Komisyonu’nun konu hakkında çalışma yapmasını talep etti. Satışı planlanan yerler, değerleri ve diğer işlemlerin belirlenmesi için iki komisyon birlikte çalışacak.

 

15 TEMMUZ ORHANGAZİ’DE UNUTULMAYACAK

Meclis, Marmarabirlik’in eski depolarının bulunduğu ve kent meydanı olarak planlanan alana ‘15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ adı verilmesi yönündeki teklifi de görüştü. Demokrat Parti  grubu ise darbe girişiminden sonra demokrasi nöbetlerinin de tutulduğu Cumhuriyet Alanı’na ’15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’ adının verilmesini önerdi. MHP’li Nami Kurucu da tamamlanmak üzere olan olimpik yüzme havuzuna 15 Temmuz demokrasi havuzu adının verilmesini önerdi. Konu, İmar Komisyonu’na havale edildi.

3 adet çocuk parkı ve Fatih Mahallesi’ndeki sokakların adlandırılması talebi de İmar Komisyonu’na havale edildi.

 

BURSASPOR’A DESTEK

Bursa’nın süper lig temsilcisi Bursaspor’a katkı sağlanmak için Büyükşehir Belediye Stadyumu’ndan Belediye adına loca kiralanması için Başkan Çağlayan’a yetki verildi. Meclis, Bursaspor’a destek vermek gerektiğini ancak fiyat belirlenirken Belediye’nin ekonomik durumunun da göz önünde bulundurulması istendi.  

 

KÜLTÜR VE TURİZM ATAĞI

Belediye Meclisi, Orhangazi Belediyesi’nin Tarihi Kentler Birliği ile Bursa Kültür Turizm Tanıtma Birliği’ne üye olması için Başkan Çağlayan’a yetki verdi.

 

DESTEK HİZMETLERİNE ÖDENEK

Belediye bünyesinde yeni kurulan Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne Fen İşleri Müdürlüğü bütçesinden ödenek aktarılmasını da Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale etti.