Son Dakika Haberler

Gözler dönüşümde

Gözler dönüşümde
Okunma : 115 views Yorum Yap

8039460570

4+4+4 Eğitim Sistemi ile İlk ve Ortaokulların ayrılması ve geçiş süreci için konulan 4 yıllık dönem gelecek eğitim öğretim sezonunda tamamlanıyor. Dönüşüm ile birlikte bir çok velinin de tepkisine neden olan Orhangazi genelinde bazı okullarda yaşanacak değişiklik için son haftaya giriliyor. Milli Eğitim Müdürlüğünün geçen hafta Valilikte yaptığı toplantıda ilçelerde bu geçişin yerel yönetimlerle koordineli bir çalışma ile yapılması fikri öne çıktı. Orhangazi’de ise milli eğitim müdürlüğü yapacağı son değerlendirme ile dönüşümü yapacak yada 1 yıl erteleyecek.

4+4+4 eğitim sistemi sonrasında Orhangazi’de yapılması düşünülen dönüşüm konusu bu hafta netleşiyor. 3 yıl önce uygulamaya sokulan yeni eğitim sistemi ile birlikte 4 yıl geçiş süreci konan ilkokul ve ortaokul uygulamasının bu yıl Orhangazi’de hayata geçirilmesi planlanıyordu.

Valilikte toplantı

Milli Eğitim Müdürlerinin İl Milli Eğitim Müdürlüğünde geçtiğimiz hafta yapılan toplantıda dönüşüm konusu yeniden gündeme geldi. Buradaki toplantıda varılan uzlaşı ise her ilçenin yerel yönetimleri ile yapacağı çalışma sonrasında yeni sisteme geçiş yapılması veya duruma göre 1 yıl daha ertelenmesi hususunda oldu.

Bu hafta netleşecek

Orhangazi’de ise Orhangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bu hafta tüm kurumları ve yerel yönetimle yapacağı değerlendirme toplantısıyla konuyu yeniden değerlendirecek. İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Karatosun yeni sistemi bu yıl hayata geçirmeyi planlıyorduk. Zaten gelecek yıl zorunlu hale gelecek. Bu yıl olmazsa da gelecek yıl mecburi olarak bu sistem uygulanmak zorunda. Orhangazi’de özellikle öğrenci velilerinden bu yıl da ertelenmesi konusunda bir talep var. Bu talepleri kendi içimizde yapacağımız değerlendirme ve yerel yönetimlerimizle yapacağımız görüşmelerden sonra netleştirmiş olacağız dedi.

1 yıl daha erteleme olabilir

Öte yandan Orhangazi’deki dönüşüm ile ilgili olarak ise farklı görüşler hakim. Öğrenci velileri dönüşüme karşı. Ancak gelecek yıl ise dönüşüm zorunlu olacak. Bu durumda okulların fiziki koşullarının daha da iyileştirilmesi yada yeni derslikler ile birlikte dönüşüm 1 yıl daha ertelenebilir.

Orhangazi’de dönüşüm nasıl olacak?

4+4+4 eğitim sistemi ile birlikte Orhangazi’deki değişim de 5 okulu ilgilendiriyor. Buna göre Cargill ve Kurtuluş okulları tamamen ortaokula dönüştürülecek. Bu bölgelerdeki ilkokul çağındaki öğrencilerin tamamı ise Alitekin okuluna yönlendirilecek. Bu bölgede Alitekin’in tamamı ilkokul öğrencilerinden oluşacak. Diğer yandan Koç okul binası ortaokula dönüştürülürken, Orhanbey okul binası ise tamamen ilkokula dönüştürülecek.