Son Dakika Haberler

Gündem Eğitim ve Kongre Merkezi Projesi

Gündem Eğitim ve Kongre Merkezi Projesi
Okunma : 133 views Yorum Yap

GÖL İNCELEME (5)

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.M.Niyazi Eruslu ve Başbakan yardımcısı Bülent Arınç’ın da ağabeyi olan Prof.Dr. Ümit Doğay Arınç, belediye başkanı Neşet Çağlayan’ı makamında ziyaret ettikten sonra İznik Gölü Orhangazi Sahil şeridine inerek burada incelemelerde bulundular.

 

Gündem Eğitim ve Kongre Merkezi Projesi

Daha önce İznik Gölü Orhangazi sahili için planlanan ancak rafa kaldırılan, Neşet Çağlayan’ın başkanlığa gelmesi ile yeniden raftan indirilerek gündeme getirilen Eğitim ve Kongre Merkezi ile ilgili Çağlayan’dan bilgi alan rektör ve rektör yardımcısı göl kenarında incelemelerde bulundular. Projenin hazırlayıcısı olan Çelik Erengezgin ile birlikte göl kenarını gezen rektörler düşünülen projenin bölge için son derece önemli olduğunu üniversiteler, yerel yönetimler ve STK’ların da kullanabileceği yenilenebilir enerji ile hayat bulacak bu proje örnek bir proje de olabilir diyerek görüş belirttiler.

 

Büyükşehir Belediyesi yada Yap İşlet Devret

Öte yandan, İznik Gölü sahilinde planlanan, yenilenebilir enerji ve kendi enerjisini üretecek şekilde planlanan Eğitim ve Kongre Merkezi projesi ile ilgili olarak ise Büyükşehir Belediyesi ile temaslar sürüyor. Projenin Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilmemesi durumunda ise özel bir yatırımcıya Yap İşlet Devret Modeli ile yaptırılabileceği kaydediliyor.

 

Proje önemli

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Niyazi Eruslu ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ümit Doğay Arınç projenin hayata geçirilmesinin düşünüldüğü alanı ve İznik Gölü Orhangazi sahilini gezdikten sonra yaptıkları değerlendirmede özellikle projenin yenilenebilir enerji ve kendi enerjisini üreten bir tesis olarak planlanmasının büyük önem taşıdığına vurgu yaptılar.