Son Dakika Haberler

İsmail Aydın’dan Çiftçiler Günü Mesajı

Çiftçilerimiz, ülkemizin kalkınmasında, ekonomimizin büyümesinde, sofralarımıza ulaşan ekmeğin, meyvenin, sebzenin üretiminde alın teri dökerek yoğun emek sarf eden kesimlerin başında gelmektedir.

İsmail Aydın’dan Çiftçiler Günü Mesajı
Okunma : 108 views Yorum Yap

Çiftçilerimiz, ülkemizin kalkınmasında, ekonomimizin büyümesinde, sofralarımıza ulaşan ekmeğin, meyvenin, sebzenin üretiminde alın teri dökerek yoğun emek sarf eden kesimlerin başında gelmektedir.

Bize göre, geçimini topraktan sağlayan, topraktan aldığı ürüne değer katarak onu bizlere ulaştıran çiftçilerimizin emeği kutsaldır.

Yediğimiz her ekmekte, içtiğimiz her çorbada, giydiğimiz her kıyafette çiftçimizin hakkı ve alın teri vardır.

Hükümet olarak, iktidarımız süresince bu anlayışla görev yaptık; tarım sektörümüzü ayakta tutan, gece gündüz, yaz kış demeden çalışan çiftçilerimize rekor düzeyde destek sağladık.

Stratejik bir sektör olarak gördüğümüz tarımda üretimi daha verimli kılmak için, Bursa genelinde 2015 İçin 100 Milyonluk Destek Vermiş Bursa’da, TKDK İse 2013’den İtibaren 68 Milyon Hibe Vermiş bulunmakta.

2016 yılı tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında Mayıs ayı sonuna kadar çiftçilere 1 milyar 297 milyon liralık hibe desteği ödemesi gerçekleşecek.

Bu kapsamda yağlı tohumlu bitkiler için 450 milyon lira, ıslah amaçlı koyun keçi yetiştiriciliği için 520 milyon lira, kırsal kalkınma için 150 milyon lira, buzağı için 105 milyon lira, sürü yöneticisi için 20 milyon lira, hayvan hastalıkları tazminatı ve ari işletme desteği için 15 milyon lira, sertifikalı tohum/fidan kullanımı için 30 milyon lira, lisanslı depolarda ürün kiralama için 4 milyon lira ve organik tarım için 3 milyon liralık ödeme yapacağız.

Ocak ayından bu yana çiftçilerimize toplam 4 milyar 623 milyon liralık destekleme ödemesi Hükümetimiz tarafından yapıldı ve ay sonuna kadar üreticilerimize yapılacak bu ödemeyle birlikte 2016 yılı için planlanan toplam 11 milyar 644 milyon TL’lik tarımsal desteğin 5 milyar 920 milyon liralık kısmı da ödenmiş olunacak.

Tarımsal desteklere ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda;

-Mazot-Gübre desteği birleştirildi. Dekara 11 TL destek verilecek.

-2017 yılında buzağı desteği olarak 350 TL/baş, soy kütüğüne 500 TL verilecek.

-Sütte kalite/pazarlama, soğutulmuş ve regülasyon desteği ödenecek.

-Su kısıtı olan yerlerde mercimek ve nohut için fark ödemesi desteğine; fiğ, macar fiği, mürdümük için yem bitkileri desteğine %50 ilave destek ödenecek.

-2017 yılında birliklere ödenecek hizmet bedelleri arttırılarak örgütlülüğün desteklenmesine devam edilecek.

-2017 yılında Birlikler üzerinden ödenen Hayvancılık Destekleri üreticilere doğrudan ödenecek.

-Fark ödemesine konu ürünlerde dekara verilecek primlerde yeni düzenlemelere gidilerek önemli ölçüde artışlar sağlandı. Bu kapsamda kilogram başına verilen 65 kuruş olan kütlü pamuk fark ödemesi desteği 75 kuruşa çıkarıldı. Ayçiçeği 30 kuruştan 40 kuruşa, soya fasulyesi 50 kuruştan 60 kuruşa, kanola 40 kuruştan 50 kuruşa, aspir 45 kuruştan 55 kuruşa, zeytinyağı 70 kuruştan 80 kuruşa ve çay 12 kuruştan 13 kuruşa yükseltildi. Kuru fasulye, nohut ve mercimek ise 20 kuruştan 30 kuruşa çıkarıldı.

Bursa’mız verilerine baktığımızda ise;

Bursa’mızda da AK Parti Hükümeti 2002 yılından bu yana tarımın ve çiftçimizin en fazla yanında yer alan hükümet olmuştur. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Bursa İl Koordinatörlüğü Proje Almaya Başladığından Bu Yana Yani Mart 2013’ten Beri 68 Milyon TL’dir

Bu rakamda 208 Projeye tekabül ederken bu Projeler Karşılığında Bursa’ya çiftçilerimiz tarafından toplamda 138 Milyonluk yatırım yapıldı. Bu yatırımların 68 Milyonunu ise TKDK Karşıladı.

Bursa toplamına baktığımızda ise;

Tarım Bakanlığının Diğer Ödemeleri 2015 Yılı İçin

Alan Bazlı Destekler: 15 376 378

Fark Ödemeleri: 1 261 055

Diğer Tarımsal Destekler: 25 554 638

Kırsal Kalkınma Destekleri: 2 976 583

Hayvancılık Destekleri: 55 759 733

Toplam Tutarı Tarım Bakanlığı Desteklerinin: 100 928 387

Tarım Bakanlığı 2015 İçin 100 Milyonluk Destek Vermiş Bursa’da, TKDK İse 2013’den İtibaren 68 Milyon Hibe Vermiş bulunmakta.

Bunu iktidarımızdan önceki dönemlerde yapılan desteklemelerle mukayese ettiğimizde, çiftçimize yıllık bazda yapılan desteklerin bizim dönemimizde, bir kaç kat arttığı açıkça görülecektir.

Aynı şekilde hükümetimiz Genç Çiftçi kardeşlerimize de büyük önem vermektedir. Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında 13 Nisan itibariyle başlayan başvurular 12 Mayıs’ta sona erdi. 1 aylık süre zarfında 378 bin genç çiftçimiz bu proje kapsamında il/ilçe müdürlüklerimize dosya teslimi yaptılar. Bu rakam, genç çiftçilerimizin söz konusu programdan yararlanmak için yoğun ilgisinin olduğunu gösteriyor. Genç çiftçilerimiz proje kapsamında ana hatlarıyla büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı, ipekböceği yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularında müracaatlarını gerçekleştirdiler. Ülke genelindeki tüm başvurular, değerlendirme ve uygulamalar, yazılım sistemi üzerinden anlık olarak Bakanlık merkezinden izleniyor. Yapılan başvuruların 370 bini hayvansal üretim, 8 bini de bitkisel ve diğer üretim kapsamında yapıldı.

Toplam istihdamın büyük bir bölümünü oluşturan tarım sektöründe çiftçimizin sorunlarına çözüm bulabilmek amacıyla devrim niteliğindeki birçok kanun ve uygulama Ak Parti iktidarlarımız dönemimizde hayata geçirilmiştir. Elde edilen bu başarıda, hükümetimizin sağladığı destekler kadar, çiftçilerimizin azmi, alın teri ve emeği bulunduğunu bilinciyle, Ülkemizde ve Bursa’mızda tarımımızı geliştirmek için her türlü desteği ve çalışmayı bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.

Bursa’mızın gelişip kalkınması için en önemli sektörlerden biri olan tarımda, damlama sistemi arttırmak için yoğun bir çalışma içerisindeyiz. İlimizdeki tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticilerimizin desteklenmeleri konusunda süreci takip edip gerekli girişimlerimiz devam etmektedir.

Elde ettiğimiz bu başarıda, hükümetimizin sağladığı destekler kadar, çiftçilerimizin azmi, alın teri ve el emeği bulunduğunu gayet iyi biliyoruz.

Bundan sonra da aynı şuurla çiftçilerimizin yanında olmaya, çiftçi kardeşlerimizi desteklemeye devam edeceğiz.

Dünya Çiftçiler Günü’nü bu düşünceler eşliğinde kutluyor, bütün çiftçilerimize bereketli bir hasat dönemi diliyorum.

 

İsmail AYDIN

AK Parti Bursa Milletvekili

Anayasa ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonları Üyesi