Son Dakika Haberler

İşsizlik oranında turizm etkisi

İşsizlik oranında turizm etkisi
Okunma : 106 views Yorum Yap

Yılın ilk çeyreğinde yüzde 14.7 ile 10 yılın zirvesinde bulunan işsizlik oranı mevsimsel olarak turizmde istihdamın yavaş yavaş artmasıyla nisan döneminde yüzde 13’e geriledi.
İşsizlik oranında turizm etkisi

Yaz aylarında işsizlik oranında düşüşün sürmesi bekleniyor. İşsizlik oranı mart, nisan, mayıs aylarını kapsayan nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 3.4 puan artarak yüzde 13’e yükseldi. Ocak ve şubat döneminde yüzde 14.7 ile zirvede olan işsizlik martta yüzde 14.1’e hafif gerilemişti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçen yılın aynı dönemine göre istihdamda 810 bin kişilik kayıp yaşanırken en büyük istihdam azalması ise 544 bin ile inşaat sektöründe oldu. Sezonunun yaklaşmasıyla beraber turizm sektörü 103 bin kişilik yeni istihdamıyla dikkat çekti. Gelecek dönemlerde turizmin katkısıyla işsizlik oranında gerilemenin sürmesi bekleniyor. Ancak, TÜİK’in mevsim etkilerinden arındırılmış olarak açıkladığı işsizlik oranında ise yükseliş sürdü. Nisan döneminde mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 13.8 ile 10 yılın zirvesini gördü.

İŞSİZ 1.1 MİLYON ARTTI

Yılın ikinci çeyreğinde ekonomik aktivitedeki toparlanma işsizlik oranındaki artışın hızını keserken mevsimsel etkiler de istihdama katkıda bulundu. Hükümetin Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) 2019 yıl sonu için işsizlik oranı beklentisi yüzde 12.1. Ancak ekonomistler işsizlikte henüz tepe noktasına ulaşılmadığını vurgularken 2019 ortalaması için yüzde 14-14.5 seviyelerinde bir beklenti içindeler. Nisan döneminde işgücü 306 bin kişi artarken istihdam 810 bin kişi azaldı. İşsiz sayısı geçen yılın nisan dönemine göre ise 1 milyon 116 bin kişi arttı. İstihdam oranında 1.9 puanlık gerileme oldu.

Kaynak: Hürriyet