Son Dakika Haberler

İznik’in Tarihi Sahiline, Tarihi Proje

İznik’in Tarihi Sahiline, Tarihi Proje
Okunma : 84 views Yorum Yap

iznik

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın’ın çalışmaları ve girişimleri ile, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından İznik Sahili’ne yapılacak görkemli projeler şekil almaya başladı.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın’ın çalışmalarıyla İznik Sahili kent estetiğine uygun olarak şekillenecek. Bursa Büyük Şehir Belediyesi Sahil Hizmetleri Daire Başkanlığı ve Sahil Planlama, Yapım Şube Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde proje çalışmalarına başlamak üzere, Belediye Başkanı Osman Sargın, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hıştıroğlu, Büyükşehir Sahil Hizmetleri Daire Başkanı Hakan Bebek, İmar ve Şehircilik Müdürü Kayın Çalışkan’ın eşliğinde İznik Sahili karış karış gezildi. İlk olarak üç yol mevkiinde bulunan oturma alanında yapılacak çalışma ile bu alanda suyun görkemli bir şekilde şov yapacağı bir alan oluşturulacak. İznik Sahili Liman Bölgesi yeniden şekillenerek gemi ve yatların yanaşabileceği, tarihi ve doğaya uygun estetik bir görünüm ile yeniden inşa edilecek. Eski motel alanında bulunan sahil şeridine İzniklilerin güzel bir şekilde vakit geçirebilmesi için cafe ve restaurant tarzında, tarihi ve doğal dokuyu bozmadan yerler yapılacak. Geçtiğimiz aylarda İznik Gölü içerisinde tespit edilen, bazalika içinde proje düşünüldü. Bazalikanın üstü cam ile kaplanarak kıyı şeridinden bazalikaya yapılacak bir iskele ile vatandaşlarımızın ve gelen turistlerin bu tarihi rahatça görmesi sağlanacak.

Belediye Başkanı Osman Sargın konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Burulaş genel müdüründen talep ettiğimiz iki adet gemi ile biri ulaşım amaçlı içerisinde yemek yenilebilecek vaziyette ve biri de haftanın iki günü gezmek şartıyla diğer günleri sabit olmak şartıyla sabah, öğle ve akşam yemeklerinin yenebileceği gezici restaurant için büyükşehir belediyemizden sözünü almıştık. Bu çalışmaların yanında Sahil Düzenleme Daire Başkanlığı ile İznik Sahilimizi görkemli bir hale kavuşturuyoruz. Çalışmalarımız hızla devam ediyor. Cenab-ı Hakkın bizlere bahşettiği bu güzellikleri, bizlerinde vatandaşlarımıza en güzel şekilde sunmamız boynumuzun borcu. Sahilimiz inşallah 2015 yazına yetişecek. Ve yapıldığında tüm sahil şeridimiz estetik bir görünüme kavuşarak İznik’e yakışır bir sahil haline gelecek. Yapılacak liman, cafe, yürüyüş yolları gibi birçok yenilikler ile vatandaşlarımız tarih ve doğa ile iç içe keyif yapmanın tadını çıkaracak. Bizler halkımızdan aldığımız desteği yine halkımıza en iyi şekilde sunmanın gayreti içinde olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.