Son Dakika Haberler

Kent Konseyi Merkezi Açılışı Yapıldı.

Kent Konseyi Merkezi Açılışı Yapıldı.
Okunma : 78 views Yorum Yap

KENT KONSEYİ MERKEZİ AÇILIŞI (16)

Orhangazi’de yeni oluşumu bir süre önce gerçekleştirilen, Başkanlığına Hüseyin Burak’ın seçildiği, Genel Sekreterliğini ise Cem Alpay’ın yapacağı Orhangazi Kent Konseyi Merkezi dün görkemli bir törenle açıldı. Orhangazi Belediyesi tarafından Kapalı Pazaryeri’nin Ofisler bölümünde 4 ayrı büronun Kent Konseyi Merkezi için çalışma gruplarına tahsis edildiği Kent Konseyi, İngilizce Çalışma Grubu, Kadın ve Gençlik Çalışma grupları ile ilk çalışmalarına açılış ile birlikte başlamış oldu.

KATILIM YÜKSEK OLDU

Ak Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, Kaymakam Mustafa Selman Yurdaer, Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Cumhuriyet Baş Savcısı Fatih Karabacak, Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, STK temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katıldığı Kent Konseyi Merkezi açılış törenine Gemlik ve İznik Kent Konseyi yetkilileri de katıldı.

BELEDİYEYE TEŞEKKÜR

Açılış töreninin ilk konuşmasını yapan Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Burak, Kent Konseyi’nin yeniden oluşumunu yapması, ayrıca çalışma grupları için yer tahsisi konusunda Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’ın büyük katkıları olduğunu belirterek, amacımız Orhangazi’de sosyal ve kültürel her türlü çalışmanın içinde yer almak dedi.

SEMİH PALA’DAN ÖVGÜ

Daha sonra söz alan Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, Orhangazi Belediyesi’ne teşekkür ederek, belediyenin Kent Konseyi’ne bu şekilde olumlu bir yaklaşım içinde olması, Kent Konseyi için böylesine güzel bir mekanı tahsis etmesi bizleri son derece sevindirmiştir dedi. Semih Pala, Kent Konseyi’nin yasalaştırılarak yasaya girmiş bir uygulama olduğunu belirterek, Bursa’da Recep Altepe’nin öncülüğünde Türkiye’de örnek bir uygulama hayata geçirildi. Bursa Kent Konseyi Türkiye’nin en örnek bir Kent Konseyi dedi.

ÇAĞLAYAN; KENT KONSEYİ KAĞIT ÜZERİNDE KALMAYACAK

Daha sonra söz alan belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Kent Konseyleri’nin bakıldığında birçok belediye başkanının belki de tereddütle baktığı oluşumlardır. Ama bizler seçim beyannamemizde de özellikle üzerinde durduğumuz konu Kent Konseyi’nin olması gerektiğini, kağıt üzerinde kurulan Kent Konseyleri’nin ise bu şekilde özellikle Bursa’da her gün bir başka güzelliğine şahit olduğumuz Kent Konseyi’nin ilçemizde de olması gerektiğine inandığımız bir oluşum. Dolayısıyla bugün daha önceden oluşumunu gerçekleştirdiğimiz ama idari bina ve hizmetlere başlangıç noktası olan bu açılıştan dolayı memnuniyetimi dile getirmek istiyorum dedi. Kent Konseylerinin belediye başkanları için bir şans olduğunu belirteren Çağlayan, çünkü birileri düşünecekler, birileri sizin adınıza araştırma yapacaklar ve sizler hazır olan bu ARGE çalışmalarını bir şekilde karar alma mekanizmaları ile görüşüp icra safhasına getireceksiniz. Bizler bu gözle bakıyoruz. Bugüne kadar bu noktada Orhangazi’de büyük bir eksikliğin olduğunun farkındaydık. Bugün bu eksiklik tamamlanmış oluyor. Belki bu çalışmaları belediyemizin idari binasında da yapabilirdik. Konuya uygun olmadığını ve işin doğasına uygun olmadığı kanaatiyle belediye binamızdan bağımsız bir şekilde 4 farklı büroyu Kent Konseyi’ne tahsis ettik. Amacımız bu çalışmalar biraz daha bağımsız ve biraz daha özgürce yapılsın ve bize bu çalışmalar daha sağlıklı ulaşsın istedik dedi.

KAYMAKAM; KENT KONSEYİ DEMOKRATİK KATILIMIN EN GÜZEL ÖRNEĞİDİR

Kaymakam Mustafa Selman Yurdaer ise Kent Konseylerinin gerçek manada çalışması halinde, ilçe sorunlarının tespiti ve giderilmesi konusunda önemli katkı sağlayacağını belirterek, Kent Konseyleri demokratik katılımın çok güzel bir örneğidir. Bugün bu uygulamanın bir yasal zemini var. Kent Konseyi içinde kamu kurum ve kuruluşlarımızın temsilcileri var. STK temsilcileri ve meslek odalarımızın temsilcileri var. Bu şekilde ilçedeki tüm kurum ve kuruluşlarla burada temsil ediliyor. Dolayısıyla burada alınacak olan kararlar da zaten kanun gereği dikkate alınma zorunluluğu var. Kent Konseyleri doğru çalıştığı taktirde önemli sonuçlar doğuracağını düşünüyorum dedi.

İSMAİL AYDIN; YEREL YÖNETİMLERİ GÜÇLENDİRDİK

Yeni yüzyılda yerelleşme ve yerel yönetimlerin daha da güçlendirilmesi bir yönetim sistemi olduğunu belirten Ak Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın demokrasinin sadece vatandaşın oy vermesi, kendisini yönetecek kişileri seçmesi olmadığını, demokrasinin kent sakinlerinin de yönetime katılması anlamına geldiğini ifade etti. Bunun en güzel örneğinin de Kent Konseyleri olduğunu belirten İsmail Aydın, Kent Konseyleri sadece belediyeler bünyesinde çalışan bir yapı değil. Özellikle halkın yönetime katılması. Yönetişim sistemi ile karşılıklı kent bilincinin oluşması ve sorunların minimize edilmesidir. Bu yapı doğrultusunda geçtiğimiz dönemde TBMM’de çıkardığımız Büyükşehir belediyesi yasası ile biz yerelleşmeyi hedef aldık. Yerel yönetimlerin özellikle yetkilerini ve genel bütçeden aldıkları payları artırdık. Yerel yönetimlerin vatandaşın sorunlarını yerinden çözmesinin önünü açtık. Yerel yönetimlerin yetkisini her geçen gün daha da artırdık dedi. Belediyeleri güçlendirmek, yerelde sorunların tamamının  çözüldüğü anlamına gelmediğine vurgu yapan İsmail Aydın, bu vesile ile kent konseyi gündeme gelmiş ve yasal mevzuata oturtulmuştur dedi. Bursa Kent Konseyi’nin Türkiye’ye örnek çalışmalar yürüttüğünü belirten İsmail Aydın, Gemlik ve Orhangazi ile birlikte diğer ilçelerimiz aslında şanslı. Böyle başarılı bir Bursa kent konseyi mevcut. İlçelerimizin de Bursa kent konseyinden istifade etmeleri gerekiyor dedi.

PROTOKOL OFİSLERİ GEZDİ

Konuşmaların ardından protokol mensupları Kent Konseyi Merkezi’nin açılış kurdelasını kesip, belediye tarafından tahsis edilen ofisleri gezdiler.