Son Dakika Haberler

Kentsel Dönüşüm Toplantısı Yapıldı

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Kentsel Dönüşüm projesi ile ilgili belediye binasında ilçemizde faaliyet gösteren Müteahhit Firmaların yetkilileri ile bir toplantı gerçekleştirdi

Kentsel Dönüşüm Toplantısı Yapıldı
Okunma : 81 views Yorum Yap

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Kentsel Dönüşüm projesi ile ilgili belediye binasında ilçemizde faaliyet gösteren Müteahhit Firmaların yetkilileri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Kentsel Dönüşümün masaya yatırıldığı toplantıda konuşan Başkan Neşet Çağlayan Kentsel Dönüşüm ile ilgili olarak bu toplantıyı yapmaktaki amacımız ilçemizde faaliyet gösteren müteahhit firmaların Kentsel Dönüşüme bakış açılarını görmek dedi. Çağlayan alt yapı çalışmalarında sona gelindiğini hatırlatarak, yakında alt yapıyı tamamen bitirmiş olacağız. Ardından da elektrik hatlarının yer altına alınması bitmiş olacak. Böylece şehrin görüntü kirliliği de ortadan kalkmış olacak. Aynı zamanda da hatların geçtiği yerlerdeki tehlikeleri de bertaraf etmiş olacağız dedi. Ana caddeler ile ilgili bir düzenlemelerinin de olacağını hatırlatan Neşet Çağlayan, ana aterlerdeki caddelerin kaldırımlarının genişletilmesi için çalışmamız oldu. Projeler hazırlandı. İnşallah bu kazı işlemleri bittikten sonra da kaldırım ve asfaltlama başlayacak dedi.

ŞEHRİ GÜZELLEŞTİRMEK AMACINDAYIZ

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan şehri güzelleştirmek, şehrin daha bir albenisi olması için bir gayretleri olduğunu belirterek, müteahhitler olarak siz bu şehrin güzelleşmesi için kendi katkılarınız var. Biz bunu biraz daha genişletelim istiyoruz. Bursa’nın bir çok ilçesinde yürütülen kentsel dönüşüm sürecinin Orhangazi’yle de tanışması gerektiği kanaatindeyiz. Eski mahallelerimiz var. Daha eski yerleşim yerlerimiz var. Buralarda da herkesin malumu üzere yapılar ömürlerini tamamlamış durumda. Bizler daha düzgün yaşam alanları oluşturmanın uğraşı içindeyiz. Kentsel dönüşümün birkaç yöntemi var. TOKİ ile mi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile mi yoksa belediyenin kendi imkanları ile mi bunun kararını vereceğiz. Bununla ilgili uzun süredir çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bakanlık ve TOKİ vasıtası ile görüşmelerimiz oldu. Biz nihayetinde genel kanaat burada bunu kendi iç dinamiklerimizle bu süreci geçirelim. Süreç ise özel müteşebbisler yada müteahhitlerimiz vasıtası ile bunu hayata geçirelim istiyoruz. Bu da ada bazlı çalışma şeklinde dönüşüm şeklinde olursa daha iyi olur gibi bir düşünecemiz var dedi.

İMAR DEĞİKLİĞİ GEREKİRSE DÜŞÜNÜLEBİLİR

Başkan Çağlayan olacak talebe göre bir imar değişikliğini de el birliği ile yapabileceklerini belirterek, örneğin kat yüsekliği konusunu değerlendirebilir işin daha rantabl olması sağlanabilir dedi. Çağlayan, plan değişiklikleri yerel idare olarak bizler bunu yaparken amacımız binalarımızı yenileyip vatandaşlarımızı daha yaşanabilir yaşam alanlarına kavuşturalım istiyoruz dedi. Amacımız herkes kazansın diyen Çağlayan, bu konuda Osmangazi belediyesinin başlattığı bir süreç olduğunu belirterek, biz tüm kesimlerin fikirlerini aldıktan sonra biz de yol haritamızı başlatacağız. Eğer müteahhitlerle bu işi çözebilirsek çözeceğiz, olmazsa TOKİ yada Çevre ve Şehircikilik Bakanlığı ile bu konuyu çözeceğiz dedi.

TEKNİK DANIŞMANDAN BİLGİLER

Daha sonra Orhangazi Belediyesi’nde Teknik danışmanlık görevi yürüten Tarık Erdem Kentsel Dönüşüm ve Orhangazi’deki planlanan çalışmalar ile ilgili olarak müteahhit firmalarının yetkililerine bilgiler aktardı. Tarık Erdem, Kentsel Dönüşüm çalışmasının yasal bir zemine oturtulduğunu belirterek, ada bazlı çalışmada üçte ikilik bir çoğunluk aranıyor. Bu konuyu 3 ayaklı olarak düşüneceğiz. Belediye, Vatandaş ve Müteahhit firma. Bu üç sac ayağı ile birlikte bu çalışmayı yürüteceğiz dedi. Şehrin üst bölümlerinde TOKİ’nin yaptığı konutlara uzantılı olarak Tekke ve Hürriyet Mahallesinin üst bölümleri ağırlıklı olmak üzere ihtiyaç olan bölgelerde Kentsel Dönüşüm çalışmaları başlatacağız. Belediye olarak bizler yerel yönetim olarak gerekli olduğu durumlarda yeni imar tadilatı ile bu bölgelerdeki kat sorununu da yeniden gözden geçirebileceğiz dedi.

TOPLANTILAR DEVAM EDECEK

Öte yandan Belediye başkanı Neşet Çağlayan Kentsel Dönüşüm konusunda henüz işin en başında olduklarını hatırlatarak, bundan sonraki süreçlerde müteahhitlerimizle tekrar toplantılar gerçekleştirip yol haritamızı belirleyeceğiz dedi.