Son Dakika Haberler

Kepçe hatası tarihe dokundu

Dervişbey caddesi üzerindeki tarihi binanın bir süre önce yıkımına başlanmıştı.

Kepçe hatası tarihe dokundu
Okunma : 110 views Yorum Yap

Dervişbey caddesi üzerindeki tarihi binanın bir süre önce yıkımına başlanmıştı. Yıkım da hiçbir tedbirin alınmaması olası kazaya davetiye çıkartarak yıkılan binanın yanında bulunan ağaç ev cafe olarak bilinen binanın duvarının yıkılmasına sebep oldu.

Tarihi kaza korkuttu

Olay dün saat 12.00 sıralarında Camikebir Mahallesi dervişbey caddesi üzerinde meydana geldi. Cadde üzerinde bir süre önce gelişi güzel yıkılmaya başlanan binanın yıkımı sona erdi. Temel kazma işlemlerine başlayan ekipler temel kazdıkları binanın yanında bulunan Orhangazi’nin tarihi binalarından ağaç ev cafe’nin duvarını yıkarak tarihi bir kazaya imza attı. Ağaç ev cafe’de bulunanlar duvarın yıkılması ile neye uğradıklarını şaşırırken olay yerine polis, Armagaz ve UEDAŞ yetkilileri sevk edildi. Binanın duvarının kaza sonucu yıkılması ile birlikte elektrik ve doğalgaz kesildi.

“İlk günden belliydi”

Tarihi binanın yanında bulunan binada İlk Adım Organizasyon işletmecisi Selma Oruç kendi binalarının da yıkılma tehlikesi geçirdiğini belirterek, “İlk günden beri ne bir koruma, ne bir uyarı levhası, ne bir iş güvenliği alınmamıştı. Bu kazanın eninde sonunda yaşanacağı ilk günden belliydi. Bizim bulunduğumuz binada çatlaklar oluştu. Kirişler döküldü. Biz ne kadar uyardıysak bizlere bir şey olmaz yanıtını verdiler. Şimdi bizim zararımızın ve yandaki komşu esnafımızın zararını kim karşılayacak. İlk günden beri tedbirsizliğin sonu patlak verdi. Belediye yetkililerinden bu işe çözüm bulmalarını istiyoruz. Hepimiz burada esnafız zaten işlerimiz durgun şimdi de dükkanları boşaltın diyorlar. Ne yapacağız biz?”dedi.

Binalar tahliye ediliyor

Her an yıkım tehlikesi ile karşı karşıya kalan iki binanın boşaltılması kararı çıktı. Şimdi her iki esnaf dükkanlarını boşaltmak için eşyalarını dışarıya taşıyorlar. Binaların ne olacağı mahalle sakinleri ve çevre esnafça merakla bekleniyor. Polis olay ile ilgili tutanak tuttu.

Kaynak :orhangaziajans