Son Dakika Haberler

Korkutan Deprem uyarısı!

Merkez üssü Yalova açıkları olan iki deprem dün Marmara bölgesini salladı. Uzmanlara göre bu sarsıntılar büyük deprem için bir uyarı niteliğinde.

Korkutan Deprem uyarısı!
Okunma : 100 views Yorum Yap

Dün sabah 8.30 ve 8.40’ta Yalova açıklarında meydana gelen 3.0 ve 4.4 şiddetindeki iki deprem Bursa’da da hissedildi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi, sitesinde bir açıklama yayınladı.

Buna göre depremin merkez üssü 17 Ağustos 1999 Kocaeli depreminin merkez üssünün yanı başında. Açıklamada, “Bölgede birkaç yılda bir bu tür orta şiddette depremler meydana geliyor. Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun Batı Marmara’dan geçen uzantısı, Marmara Denizi içinde en yoğun deprem aktivitesinin gözlendiği yer” denildi.

Bilindiği gibi Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın kuzey kolu, İzmit Körfezi-Adalar açıklarındaki Marmara Denizi’nden geçip Mürefte-Şarköy’e bağlanarak Saroz Körfezi’ne uzanıyor.

ÖNCÜ DEMEK YANLIŞ

Jeolog-Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, “Büyük bir depremin beklenildiği yerde depremin ayak sesini duymak son derece doğal. Bu deprem uyarıyor” diyor. 1999 Gölcük ve Düzce depremlerinden sonra Marmara Denizi’nde uluslararası gemiler kullanarak araştırmalar yaptıklarını ve alarm verdiklerini anlatıyor:
“Marmara Bölgesitehdit altına girdi. Bu biriken enerjiyi, Marmara’da olacak 7 veya üzeri deprem boşaltacak. Önlem alınması için hükümetleri, yerel yönetimleri ve halkı uyardık.”