Son Dakika Haberler

Mahalle Meclisi toplantılarının dördüncüsü Çakırlı Mahallesi’nde yapıldı.

Mahalle Meclisi toplantılarının dördüncüsü  Çakırlı Mahallesi’nde yapıldı.
Okunma : 64 views Yorum Yap

Çakırlı Mahalle Meclisi (33)

Orhangazi Belediyesi tarafından başlatılan ‘Mahalle Meclisi’ toplantılarının dördüncüsü eskiden Belde olan Çakırlı Mahallesi’nde yapıldı.

 

Sorunlar dinlendi, cevaplandı

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan başkanlığındaki toplantıda Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Kaya, Belediye başkan yardımcıları ve Belediye birimlerinin amirleri halkın karşısına geçerek sorunlarını dinledi, yerinde cevaplar verdi. Çakırlılılar Çağlayan’dan, yol, eğitim, imar, sulama ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifiyle ilgili taleplerde bulundu. Başkan Çağlayan, Çakırlılardan dinlediği konularda ilgili birim amirlerine talimat verirken, kendisi de sürekli notlar alarak takipçisi olacağını söyledi.

 

Ana gündem turizm tesisi

Çakırlı’daki toplantının ana gündemi ise Karşıyaka bölgesindeki yaklaşık 110 dönümlük arazinin bir kısmının imara açılması bir kısmında ise turizm tesisi yapılması oldu. Belediye Başkanı Çağlayan projeyle ilgili bilgi verirken, burada yaşayan halk başta olmak üzere Orhangazi’nin faysına olduğunu düşündüğümüz bu çalışmayla ilgili Çakırlı halkının görüşlerini alacağız’ dedi.

Çakırlılıların yoğun ilgi gösterdiği toplantıya katılanlar arasında eski Çakırlı Belediye Başkanı olan CHP Orhangazi İlçe Başkanı Mehmet Dalyan da yer aldı.

 

Halk isterse yeni Çakırlı kurulacak

Çakırlı’da yapılması düşünülen turizm ve imar çalışmasıyla ilgili halka bilgi veren Belediye Başkanı Çağlayan şunları söyledi; Termal turizm konusunda Çakırlı bölgesiyle ilgili birkaç talep söz konusu. Bizim düşüncemiz çok net. Yaklaşık 110 dönümlük arazinin 58 dönümlük kısmının turizme açılması düşünülüyor. Kalan kısmının tamamı ikametgahı Çakırlı’da olan vatandaşlarımıza, talepler yetersiz olursa Çakırlı’da doğup büyümüş ailesi Çakırlı’da oturan ancak kendisi Orhangazi’de yaşayanlara olmak üzere ve bu şart hiç değiştirilmemek üzere yaklaşık 250 konutluk bir alanın TOKİ yada Belediye şirketi aracılığıyla konut yapılmasını düşünüyoruz. Diğer kısmını değerlendiririz yada değerlendirmeyiz, bu farklı bir şey. Ama konutlarla ilgili TOKİ’yle ön görüşme yapıldı. Bugün itibariyle ön talep formları hizmet binasına konulacak. Çakırlı halkı nasıl isterse öyle konutlar yapılacak. Buradaki tek şart Çakırlılı olmak. Burada oturan yada burayla bağı olanlar faydalanabilecekler. Orada yeşil alanları, sosyal donatı alanlarıyla birlikte çok düzgün bir alanda belki de yeni bir Çakırlı kurulmuş olacak.

 

Turizm tesisi Çakırlı’ya ekonomi ve istihdam katkısı sağlayacak

Çakırlı’ya yapılması düşünülen termal turizm tesisiyle ilgili de bilgi veren Başkan Çağlayan, tesisi yapacak firmaya Çakırlılıların istihdamı ve halkın kendi ürünlerini satabilecekleri alanlar yapılması konusunda şart koşulacağının altını çizdi. Eskiden beri Karşıyaka bölgesine tesis yapmak isteyen firmalar olduğunu ifade eden Başkan Çağlayan şunları söyledi; Firmalara öne çıkan iki şartımız oldu. Bir tanesi bu tesiste çalışacak personelinin tamamen Çakırlı’da yaşayan gençlerin istihdamına yönelik olmasıydı. Bu konuda kesinlikle bizim baskımız olacak. Bir diğer hususta Çakırlı halkının ama yöresel ama diğer ürünlerini satabilecekleri reyonlar oluşturulması oldu. Tesis konusunda kim gelirse gelsin bu iki şartı mutlak değişmez koşul olarak öne sürdük. Şuana kadar talipliler oldu ama mevcut hali itibariyle onların işini görür görmez bilemiyoruz. Şayet ben talibim diyen olursa bu iki şartı kabul etmek kaydıyla burada bir turizm tesisi yapılacak. Bu projenin tek faydası turizm değil.  Konut ihtiyacı da bu vesileyle giderilmiş olacak. Ayrıca bölgedeki arazilerinizin de kıymeti artmış olacak. Ben her şartta Çakırlı’nın istifa edeceği, Çakırlı’nın fayda göreceği bir yatırımın doğru olacağı kanaatindeyim. Buradan elde edilecek gelirlerin veya kazançların Çakırlı Mahallesi’ne yatırım olarak döneceği bir sürecin başlatılmasının faydalı olduğu kanaatindeyim. Bunu kendi Meclis üyelerimizle konuştuk tartıştık. Farklı fikirler öne sürenler oldu ama genel kanaat burada Çakırlı’nın menfaati olacağı hususundaydı. Çakırlı halkının burayla ilgili görüşlerini de değerlendirmeye sonuna kadar açık olduğumuzun bilinmesini istiyorum. Biz buranın birilerinin hayal ettiği gibi veya ben olsam böyle yaparım dediği gibi kendi haline bırakmış değiliz. Biz burayla ilgili profesyonel bir firmaya da durum, değer tespiti ve öne çıkan özellikleriyle ilgili geniş kapsamlı bir rapor hazırlattık. Ayağımızı yere sağlam basarak birşeyler yapmak istiyoruz, günü birlik bir çalışma içerisinde değiliz. İnşallah neticesinde, özellikle Çakırlı’da yaşayanlar başta olmak üzere hepimizin fayda gördüğü bir süreç yaşansın istiyoruz.

 

Çakırlılar görüşlerini açıkladı

Belediye Başkanı Çağlayan’ın konutlarla ilgili ön talep formlarından çıkacak sonuca göre hareket edeceğiz demesinden sonra Çakırlılar imara açılacak alan ve turizm tesisiyle ilgili fikirlerini açıkladı. Bazı vatandaşlar turizm tesisine karşı olduklarını açıklarken, bazıları da Çakırlı’ya faydaları konusunda bilgi edindi.

 

Çakırlı’nın genişlemeye ihtiyacı var

Toplantıda konuşan CHP İlçe Başkanı Mehmet Dalyan ise, Belediye Başkanlığı döneminde söz konusu arsayla ilgili yaşadıklarını anlattı. Arsaya jeotermal sağlık turizmi açılımlı bir otel yapılmak istendiğini ifade eden Dalyan, tesis yapmak isteyenlere Çakırlı’nın sıkışmışlığının daha önemli olduğunu söyleyerek olumsuz yanıt verdiklerini söyldi.

Kendi döneminde arsayı imara açmak için çalışma yaptıklarını ifade eden Dalyan, sonuç alamadıklarını bildirerek, ‘Çakırlı merkezinde duvara vurduğunuzda insanlar biribirinin sesini duyuyor. Genişlemeye ihtiyacımız var. Ben Çakırlı’ya sordum. Burayı ne amaçla kullanmak istersiniz dedim. Yüzde 91’i Başkan burayı bize dağıt dedi. TOKİ’nin yapacağı binalardan Çakırlı halkı ancak kat alabilir. Emin olun Çakırlıların buraya katılımı yüzde 5-10 bile olmayacaktır. Buranın müstakil olması gerektiğini düşünüyorum’ diye konuştu.

Dalyan’ın açıklamalarına cevap veren Başkan Çağlayan da, ‘Siz burayı daha önce 180 parsele bölmüştünüz. Burada arsa dağıtmanız mümkün olmadığı için satacaktınız. Şuanda 250 kişiye konut imkanı sağlamak istiyoruz. İhtiyaç duyulması halinde Çakırlı’nın üst bölgesinde de imara açabileceğimiz yerlerimiz var. Önce talebe bakacağız. Yetmezse o bölgede de çalışma yaparız. Ayrıca buraki düzenin bozulmaması için yapılacak konutlar çok katlı olmayacak’ diye konuştu.

 

Toplantıdan sonra çay sohbeti

Mahalle Meclisi toplantısından sonra Çakırlılılar Başkan Çağlayan ve beraberindekileri çay sohbetine davet etti. Akşamın ilerleyen saatlerine kadar Çakırlı halkıyla sohbet eden Başkan Çağlayan, Çakırlı’nın menfaatine olan bir süreci başlatmak istediklerini yineledi.

Çakırlı Mahalle Meclisi (41)