Son Dakika Haberler

Nisan Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Orhangazi Belediyesi’nin Nisan Ayı Belediye Meclis toplantısı Neşet Çağlayan başkanlığında Belediye Meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Nisan Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
Okunma : 161 views Yorum Yap

Orhangazi Belediyesi’nin Nisan Ayı Belediye Meclis toplantısı Neşet Çağlayan başkanlığında Belediye Meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.

 

KOMİSYON SEÇİMLERİ YAPILDI

Orhangazi Belediyesi’nin Nisan ayı meclis toplantısı Meclis 1.başkan vekili, ikinci başkan vekili, katip üyeler, Encümen üyelikleri ve İhtisas komisyonlarının seçimi ile başladı. Yapılan gizli oylama sonucunda Orhangazi Belediyesi Meclisinde 1.Başkanvekili Bekir Aydın, ikinci başkanvekili İlhan Kılıç seçilirken, meclis katip üyeliklerin ise Halil Kurtulmuş ve Fatma Zehra Höçük seçildi. Orhangazi Belediyesi’nde 1 yıl süreyle Encümen üyeliği yapacak isimler ise yine gizli oylamayla seçilirken, Encümen üyeliklerine Halil Kurtulmuş ve Mine Kurtiş seçildi. Belediye Meclis üyelerinin teklifi ile yapılan İmar Komisyonu üyeliklerine Ak Partili üyeler Fatma Zehra Höçük, Mehmet Şahin, Cemal Karagüzel, Selahattin Çelik, Demokrat Partili Osman Levent Sarıoğlu seçilirken, Plan ve Bütçe Komisyonuna Ak Partili üyeler Fikret Nogal, Meryem Arslan, Serkan Ateş, Murat Çetin ile Demokrat Partili Süleyman Yaşa seçildi. Mecliste daha sonra yapılan oylama ile Bursa Belediyeler Birliği üyeliğine Turgay Peker ve Hasan Budak seçildi.

 

YENİ İMAR REVİZYON PLANI YAPILACAK

Orhangazi Belediye Meclisi’nin Nisan ayı oturumunda daha sonra diğer maddeler görüşüldü. Buna göre Mülkiyeti BUSKİ’ye ait Çakırlı’daki bir taşınmaz, meclis kararı ile Orhangazi Belediyesi’ne devredildi. Mecliste daha sonra Göl yolu üzerinde bulunan Orhangazi Belediyesine ait bir arsa yanında bulunan 5 bin m2’lik bir arsa ile Gürle Mahallesi’nde bulunan 4 ayrı arsanın takası ile ilgili Belediye Encümenine yetki verildi. Memur Boş kadro değişikliği onaydan geçerken, bir şahsa ait arsa ile ilgili plan değişikliği görüşülmek üzere imar komisyonuna havale edildi. Nisan Ayı Belediye Meclisinde daha sonra Topselvi Mahallesi’nin isminin Fatih Mahallesi olarak değiştirilmesi görüşülerek karara bağlandı. Alınan karar ile birlikte Topselvi Mahallesi’nin ismi Fatih Mahallesi olarak yenilendi. Mecliste ayrıca Orhangazi İlçe Merkezi genelinde İmar Plan Revizyonu yapılması ile ilgili madde de görüşülüp gerekli çalışmaların yapılması için İmar Komisyonuna havale edildi.

 

BELEDİYEYE 4 YENİ ARAÇ GELİYOR

Orhangazi Belediyesi Nisan ayı meclisinde komisyon kararları da karara bağlanırken, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Başıboş hayvanların toplanması ile ilgili ortaya çıkan maliyetin 150 TL olması kararlaştırıldı. Mecliste daha sonra 1 adet vidanjör, 1 adet yol süpürme aracı, 1 adet su tankeri ve 1 adet de çöp kamyonu alınabilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan hibe alınabilmesi için Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’a yetki verildi. Nisan ayı meclisinde Orhangazi Belediyesi’nin Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’ne üye olunması, bir plan değişikliği için yapılan itirazın imar komisyonuna havale edilmesi ve Şehit Aileleri ile Gaziler için düzenlenecek olan Kıbrıs Gezisi maddeleri mecliste onaydan geçti.

 

2015 FAALİYET RAPORU ONAYLANDI

Nisan meclisinde son olarak Orhangazi Belediyesi’nin 2015 yılı Faaliyet Raporu görüşüldü. Yasa gereği faaliyet raporunda meclisi 1.Başkanvekili Bekir Aydın yönetirken, Başkan Çağlayan, meclis sıralarında yer aldı. 2015 yılına ait Belediye Faaliyet raporu ile ilgili olarak Demokrat Parti grubu adına Nurettin Çetin söz alarak faaliyet raporuna yönelik eleştirilerini sıraladı. Mecliste Ak Parti grubu adına ise Ak Parti Meclis üyesi İlhan Kılıç konuşma yaparken, son konuşmayı ise Belediye Başkanı Neşet Çağlayan yaptı.

 

KISITLI İMKANLARLA BÜYÜK İŞLER BAŞARIYORUZ

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, DP’li Nurettin Çetin’in iddialarına yanıt verirken, 2014 yılında yürürlüğe giren büyükşehir yasası ile birlikte belediye gelirlerinin düştüğünü ancak buna karşılık kısıtlı imkanlarla da olsa Belediye olarak büyük işler başardıklarını ifade etti. Başkan Çağlayan, özellikle Orhangazi Belediyesi’ni sosyal belediyecilik konusunda önemli bir noktaya taşıdıklarını belirterek, bir çok alanda ve sosyal yardımlarda da diğer bgelediyelere örnek olacak çalışmalar yaptıklarını söyledi. Konuşmaların ardından 2015 yılı faaliyet raporu oylandı ve rapor oy çokluğu ile kabul edildi.