Son Dakika Haberler

Ölümün yeni adı: Bonzai

Ölümün yeni adı: Bonzai
Okunma : 97 views Yorum Yap

olumun-yeni-adi-bonzai-

Son günlerin en çok konuşulan konulardan biri olan sentetik uyuşturucu Bonzai, gençlerin ve çocukların etrafında ölüm tehlikesi gibi kol geziyor. 2010 yılında ülkemize giren ve ucuz olması dolayısıyla bir anda hızla yayılan Bonzai nedeniyle yüzlerce genç hayatını kaybederken aileler çaresiz şekilde ne yapacaklarını bilemiyor. Konunun uzmanı Ayık Yaşamda Buluşalım Derneği (AYBUDER) Başkanı Yavuz Tufan Koçak, Bonzai hakkında tüm bilinmeyenleri Akit’e anlattı.

‘1990 VE 2000 NESLİNİ KAYBETTİK’

Bonzai’yi kimlerin kullandığı hakkında bilgi veren Yavuz Tufan Koçak, “15 yaşında çocuk da var 26 yaşında adam da. Bu maddeden kurtulmak için bize müracaat edenlere baktığımızda neredeyse kullanmayan kalmamış. Bir kere esrar kullananların hepsi Bonzai kullanıyor. Eroin krizinden kurtulmak isteyen Bonzai kullanıyor. Bu öyle bir madde oldu ki; her şeyin yerine joker gibi kullanılıyor. 1990 ve 2000 neslini kaybettik” dedi.

‘1 LİTREDEN 200 BİN PAKET YAPILIYOR’

Söz konusu maddenin nasıl elde edildiğineve etkisine ilişkin detaylar veren Koçak, “Bu madde çok ucuz. 1 litre sıvısından 200 binin üzerinde paket imal ediliyor. Bu sıvı da internet üzerinden gümrüksüz gelebiliyor. Ve onun içerisine kattıkları o katkı maddeleri var ya; çocukları öldüren o. Fare zehri, aseton, floresan tozu gibi maddeler katarak etkisini artıyorlar. Çocuk 2 liralık aldığı zaman ne kafa kalıyor ne bir şey. Merkezi sinir sistemine direkt etki edip beyni çürütüyor.

‘UYUŞTURUCUDAN ÖLDÜ RAPORU VERİLMİYOR’

Sentetik uyuşturucu Bonzai’yi kullanan sayısı hakkında net bir rakam vermenin çok zor olduğunu kaydeden Tufan Koçak, “Ama sayısı oldukça çok ve ölen sayısında ise bizim yaptığımız araştırmalara göre son bir ayda 300 kişi Bonzai nedeniyle hayatını kaybetmiş. Bu sayı aslında çok daha fazla çünkü Bonzai’den vefat eden kişilerin çoğu için ‘uyuşturucudan öldü’ şeklinde rapor tutulmuyor. Bu yüzden maalesef net bir rakam tutmak imkânsız” ifadelerini kullandı.

Özgüvenlerini kaybetmiş durumdalar

“Gençleri bu maddeye teşvik eden nedir?” sorumuza Koçak, “Bütün değerleri bitti çocukların. Anne-babalar sürekli başarılı olsun diye çocukları baskı altına almasın. Bir de çocuklarına hiç vakit ayırmıyorlar. Bu çocuklar dışarıda takıldıkları gruplar içersinde kendini değerli hissettikleri anda orada ne yapılıyorsa ona uyuyor. Anne-babalar, hep çocuklarına bir şey yapmak istiyorlar. Fakat çocuklar içsel olarak özgüvenlerini kaybetmiş durumda. Çocuklar saçları ile oynuyor, dövme yaptırıyor, dikkat çekmeye çalışıyorlar. Anne-babaların çocuklarını nasıl sevecekleri konusunda eğitim almaları lazım.

Çocukları şımartmayın

Anne ve babalara tavsiyelerde de bulunan Başkan Koçak, “Ailelerin önce bilinçlenmesi gerekiyor. Bu maddenin ne olduğunu, bağımlının nasıl davrandığını öğrenmesi gerekiyor. Çocuklarını kendileri öldürüyor. Sıcak yatak, önlerine yemek koyuyorlar, istedikleri kadar para veriyorlar, gecenin bir yarısında eve gelmelerine göz yumuyorlar çocuk maalesef bu maddeden kurtulamıyor. Bakın çocukları şımartmaktan ve el alem duymasından vazgeçmeleri lazım. Aileler çocukları ile ilgilenmeli ve bu maddeye karşı tepkilerini ortaya koymalı. Bir aile, ‘öbür arkadaşları yüzünden çocuğum içiyor’ diyor, diğer aile de aynı şeyi söylüyor. Ne tesadüf. Denetimli serbestlikten ceza alınmıyor

Bonzai ve bu maddeyi kullanan kişilerle mücadelede güvenlik güçlerinin yaptığı çalışmalara değinen Yavuz Tufan Koçak, “Bu çocuklar ceza almayacaklarını bildikleri için pervasızca polisin karşısında içiyorlar. Yasal boşluk var, ceza yok. Denetimli serbestlik diye saçmasapan bir şey var. Ancak Emniyet gerekeni yapıyor, yılda 274 bin tane vakaya adli işlem yapılmış; fakat bunlar denetimli serbestlikten ceza almadılar. Şimdi Meclis’te torba yasa görüşülüyor. Bu konunun gündeme getirilip cezaya dönüştürülmesi gerekiyor. Ceza da hapis değil, rehabilitasyon merkezlerinde tedavilerinin yapılması şeklinde olmalıdır” dedi.