Son Dakika Haberler

Orhangazi Belediye Başkanı 7 ay değerlendirme toplantısı

Orhangazi Belediye Başkanı 7 ay değerlendirme toplantısı
Okunma : 64 views Yorum Yap

Orhangazi Belediye Başkanı Basın Toplantısı (11)

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, hafta sonu düzenlediği basın toplantısında göreve geldikten sonraki yedi ayın değerlendirmesini yaptı. Çağlayan’a basın toplantısında; Başkan Yardımcısı Necmettin Şahin, Meclis üyeleri, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Kaya, Kadın Kolları Başkanı Nesrin Yiğit ve Gençlik Kolları Başkanı Doğan Terzi eşlik etti. Nadır tesislerindeki toplantıya ilçede faaliyet gösteren tüm medya kuruluşları yoğun ilgi gösterdi. Başkan Çağlayan, yedi aylık süreçte yapılan çalışmaları anlattığı toplantıda öne çıkan başlıkları şöyle sıraladı;

 

AK MASALAR

30 Mart 2014 Pazar günü yapılan yerel seçimlerde Orhangazi halkının yoğun teveccühü ile geldiğimiz görevde ilk olarak belediye hizmet binası girişinde Ak Masalar birimini oluşturduk. Ak Masalar sayesinde Orhangazi Belediyesi’ndeki çeşitli birimlerde işi olan vatandaşlarımızın ve belediyeden talepleri olan vatandaşlarımızın işlemlerinin daha hızlı gerçekleştirilmesi sağlanıyor.

 

KAMYONLARA ALTERNATİF GÜZERGAH

Hürriyet Mahallesi ve ilçenin genelinde de sorun olarak görülen ağır tonajlı kamyonların şehir içinden geçişlerini engellemek için Fındıklı yolundan direk Çeltikçi kavşağına bağlanacak olan alternatif güzergah yolu oluşturmak için yapılan çalışmaları yeniden başladık. Bu çalışmalarımızda ise sona gelindi. Alternatif yol sayesinde şehir merkezinden ağır tonajlı araç geçişleri ortadan kalkmış olacak.

 

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Kutlu Doğum haftasında Kapalı Spor Salonu’nda düzenlediğimiz muhteşem program ile binlerce Orhangazili ile bir araya geldik. Son derece zengin ve dolu programda birçok tanınmış isim de sohbetleri ve ilahileri ile gecemize renk kattı. İlçemizin ve çeşitli ürünlerimizin tanıtımı için düzenlenen çeşitli festival organizasyonları düzenledik. Yada düzenlenen bu tür organizasyonlara maddi ve manevi destek verdik. Uluslararası Halkoyunları Festivali, Türk Cumhuriyetleri Folklor Festivali, ilçemizin en önemli marka olmaya aday ürünü olan turşu için bu yıl ilk kez düzenlenen Turşu Festivali, Dutluca’da bu yıl ilk kez düzenlenen Dutluca Karadut Festivali, yine bu yıl ilki düzenlenen Dede Korkut Folklor Festivali’nde Belediye olarak direk organizasyon içinde yer alıp destek olduk.

 

SPORA DESTEK ARTTI

Görev süremizde spor kulüplerimizin her daim yanında yer aldık. Sezon öncesinde ilk iş ilçemizdeki tüm amatör spor kulüplerinin başkan ve yöneticileri ile bir toplantı yapıp, amatör spor kulüplerinin sorunlarını tespit ettik. Orhangazispor tesislerinde baştan aşağı yeni düzenlemeler yapıldı. İlçe stadyumunun ihtiyaçları olan birçok eksiklikler Belediyemiz tarafından giderildi. Stadyum koltukları yenilendi. İlçemizdeki tüm amatör spor kulüpleri ve amatör spor branşlarına malzeme, ulaşım ve antrenör desteği sağladık. Süper Amatör, birinci ve ikinci amatör ligdeki takımlarımızın tüm malzeme ihtiyaçlarını karşıladık. Gençlerbirliği spor kulübümüzün lokalini tepeden tırnağa yeniledik ve çok daha modern bir hale getirdik. Orhangazi Belediyesi bünyesindeki faaliyetleri bulunmayan Belediyespor Kulübü’nü yeniden faaliyete soktuk. Başta basketbol olmak üzere birçok branşlarda Belediyespor’un faaliyetlerini başlattık. Bursaspor’un yeni yönetimini ziyaret edip Bursasporumuz ile ilişkilerimizin artırılmasını sağladık. Yaz Spor Okulları ile birçok branşta yüzlerce öğrencimize eğitim verdik. Bu yıl Bursa genelinde en fazla katılım ve faaliyet alanının yapıldığı yaz spor okulu Orhangazi oldu.  Su Sporları Derneği’ne göl sahilinde yer tahsisi yaptık. Gölde su sporlarının yapılabilmesi için projeler üretiyoruz.

 

OVA YENİDEN SUYA KAVUŞTU

Hiçbir yükümlülük ve sorumluluğumuz olmamasına rağmen, Orhangazi, Yeniköy, Cihanköy bölgesindeki ziraat yapan vatandaşlarımızın talebi üzerine ovaya yeniden su verilebilmesi için çalışma yaptık. Devlet Su İşleri (DSİ) ile yapılan görüşmeler sonrasında geçmiş dönemden kalan çiftçilerimize ait sulama borçlarının yapılandırılmasını sağladık. Belediye olarak kullanılamaz halde bulunan tüm sulama kanallarının onarımını gerçekleştirdikten sonra DSİ ile yapılan özel anlaşma sonrasında su verilmeyen sulama kanallarına su verildi ve bu bölgedeki çiftçilerimizin mağduriyeti giderilmiş oldu.

 

EĞİTİM ÇALIŞMALARI

Eğitim alanında da belediye olarak birçok çalışmaya imza attık. Okulların açılmasının öncesinde Belediye olarak tüm okullarımızda ilaçlama çalışması yaptık. Bazı okullarımızın tüm bakım ve onarım çalışmalarını gerçekleştirdik. Okulların kapanmasından sonra öğrencilerimize karne hediyesi dağıttık. Okullarında dereceye giren başarılı öğrencilerimize tablet bilgisayarlar hediye ettik.

Tuna İlköğretim okuluna yeni bir arsa tahsisi yaptık. Bu sayede Tuna İlköğretim Okulu için ek bina yapımının da önü açılmış oldu. Aynı zamanda yine belediye olarak inşaatı devam eden Üniversite binasının hemen yanında 4 bin m2’lik bir araziyi yurt yapımı için meclis kararı ile Kredi ve Yurtlar Kurumu’na devrettik.

 

ILICA GELİRİ İKİYE KATLANDI

IIıca eleştirilerine çok üzülüyorum. Belediye tarafından işletelim istedik. Daha düzgün olsun, daha kazançlı olsun, bu da Belediye kasasına girsin diye uğraşırken, birileri hala şahıslara verilsin diye ısrar ettiler.  Keramet Mahallesi halkını dahi etkilediler. Bir çok kez oradaki görevli arkadaşlar tahrik edildi. Bu konuda tehdit bile aldım. Hiçbiri beni etkilemedi. Ancak son olarak alkollü şahısların gelip oradaki sandalye masaları kırıp havuza atmasından sonra Savcılık ve kolluk kuvvetlerini harekete geçirmek zorunda kaldık. Ilıca’nın rakamsal gerçekleri var. Büyükşehir sınırlarına dahil olduktan sonra, en yoğun olduğu yaz dönemine gelen ilk 4 aylık süreçte Ilıca 53 Bin Lira Belediye’ye gelir sağladı. Sonrasında Belediye personeli tarafından personel görevlendirdiğimiz 3 aylık süreçte bu gelir 95 Bin Lira’ya çıktı. Oradaki hizmet kalitesinin artmasını ve gelir rakamlarındaki farklılık Ilıca’nın Belediye tarafından işletilmesinde verdiğimiz kararın doğruluğunu açıkça göstermektedir.

 

NADIR TESİSLERİ

Süreç içerisinde birçok dedikoduya neden olan Nadır, önceki yönetim döneminde 12 yıllığına şahsa kiralanmıştı. Sokağa çıkıp istediğiniz vatandaşa sorun, herkes hizmet alma noktasında şikayetçiydi. Nadır’ın bu haline gönlümüz rıza göstermediği için acil çözüm üretmek durumundaydık. Burada BUSKİ ile ilgili sorunlar oldu. Su deposunun üzerine kurulmuş bir tesisten söz ediyoruz. BUSKİ’yi ikna etmemiz de kolay olmadı. Nihayetinde Nadır ile ilgili yasal süreç tamamlandı. Sezon bittiği için Nadır’da düzenleme çalışmaları başlatacağız. Halkın daha rahat kullanabileceği, sosyal ve spor tesisleri, belki de kısa konaklama yerleri olan güzel bir mekan haline getireceğiz. Önümüzdeki yaza mükemmel bir alan olarak girecek. Nadır’ın devir maliyeti de çok tartışıldı. Nadır, Orhangazi Belediyesi’nin bir yıllık ağırlama giderleriyle kendini kazanmış olacak.

 

ENERJİ HATLARI YER ALTINA ALINIYOR

Enerji hatlarının yer altına alınması iki bölümlük bir çalışmaydı. Birinci bölümünde yer alan Yalova Caddesi’nin bir kısmı tamamlandı. Orhangazi çarşı merkezindeki cadde ve sokakları kapsayan ikinci bölümü için de ihale süreci tamamlandı, yer teslimi yapıldı. Pazartesi (bugün) çalışmalar başlayacak. Orhangazi’nin merkezi elektrik direkleri ve tellerinden kurtulacak. Bu bölgeler aydınlatma direkleriyle birlikte modern bir kent havasına bürünecek.

 

ALTYAPI VE ASFALT ÇALIŞMALARI

Orhangazi’de altyapıyla ilgili yaşadığımız sıkıntıların temelini, kanalizasyon ve içme suyu çalışmalarına 4 ay aralıkla başlanmış olmasıdır. İkisi birlikte başlasaydı bu kadar sıkıntı yaşanmazdı. Bununla beraber İçme Suyu işini yürüten firmayla ilgili sıkıntılar var. 31 Ağustos’ta bitmesi gereken çalışmalar için 70 gün ek süre istendi. O süre de tamamlanmak üzere. Firmanın kazdığı yerleri kapatırken kullanması gereken malzemeyi kullanmadığı, bunun yerine kazıdan çıkan toprağı geri gömdüğü belirlendi. Bu nedenle asfalt atılan yerlerde çökme yaşandı. Bu işin kontrolü İller Bankası ve BUSKİ’de. Yaşanan sorunlar nedeniyle devam edecek içme suyu çalışmalarını BUSKİ kendi bünyesinde yapacak. Asfalt çalışması için merkezde enerji hatlarını da bekleyeceğiz. Bir kerede bitsin çıkalım istiyoruz. Enerji hatlarının yer altına alınması çalışması da 75 gün sürecek. Sonrasında yağmurun yağmadığı günlerde asfalt devam edecek. Şehrin diğer mahalle ve sokaklarındaki asfalt ve parke taşı çalışmalarını ise Belediye olarak biz yürüteceğiz. Bununla ilgili tespit çalışmalarımız başladı.

 

TOKİ 4+1 KONUT YAPACAK

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile yaptığımız görüşmeler tamamlandı. Mevcut TOKİ konutlarının yanındaki 31 Bin m2’lik alanda 4+1 lüks dairelerden oluşan yaklaşık 200 konut yapılacak. Bu konutlarla özellikle beyaz yakalı diye tabir ettiğimiz sanayi yöneticilerinin Orhangazi’de ikamet etmesini planlıyoruz. Böylece Orhangazi’ye katkıları da artacaktır. Bununla eş zamanlı olarak Çakırlı Mahallesi’nde yaşayan halka yönelik yapılmasını planladığımız konutlarla ilgili de mutabakatta sağlandı. Şimdiye kadar 400’e yakın ön talep formu alındı. Konut sayısı Çakırlı’da yaşayan halkın talebinden fazla olursa, Çakırlılı olup dışarıda yaşayanlar alabilecekler.

 

BUSMEK KURSLARI

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) için Gümüş İş Merkezi’nde 3 kat kiralandı. Burada 10 derslik yapılacak. Bursa’da en fazla derslik açılan iki ilçeden birisi Orhangazi oldu. Kasım sonu itibariyle kurslar başlayacak.

 

ÖĞRENCİLERE BURS

Belediyemiz bir süredir burs vermeyi durdurdu. Kanunen burs vermemiz mümkün değil. Ancak çok sayıda talep olduğunu gördük. 465 öğrencimizin burs müracaatı bulunuyor. Sevgi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından 300 öğrencimize burs vermeye başlayacağız.

 

KENT MEYDANLARI

Orhangazi meydanı ile Gazi Orhanbey Camii arasındaki bölgenin kaldırılmasıyla ilgili Meclis kararı aldık. Bu bölgeyle ilgili değerleme süreci de başlatıldı. Yine aynı bölgede bulunan Doğan Güllü İş Merkezi çevresinde de düzenleme yapacağız. Böylece hem anayoldan giriş çıkışlar kolaylaşacak, hemde şehrimize yakışan bir meydanımız olacak. Bununla birlikte Marmarabirlik’e ait daha önce depoların bulunduğu arazinin devriyle ilgili Büyükşehir’de de karar alındı. Bu bölgede meydan ve yeşil alan olarak değerlendirilecek. İlçe stadyumu ve Kapalı Spor Salonu’nun kaldırılması ve bölgenin Hürriyet Mahallesi’nin geleceğini değiştirecek meydana dönüştürülmesi için karar alındı. Bu çalışmayı yapacak Büyükşehir Belediyesi’nin kaynağıyla öncelikle okul yakınlarına spor tesisleri yapılmasını sağlayacağız. Ardından, Spor Bakanlığı vasıtasıyla stat ve salonun kaldırıp yeni bir yere taşınmasını sağlayacağız.

 

İZNİK GÖLÜ TURİZME KAZANDIRILACAK

Marmara Belediyeler Birliği’nin İznik Gölü Orhangazi sahiline yapmayı planladığı kongre ve kültür merkezi projesinin yeniden hayata geçmesi için girişimlerimiz sürüyor. Yaz sezonunda çevre düzenlemesi, temizlik ve yol çalışmalarını tamamladığımız gölde su sporlarının yapılabilmesi için ilçemizde faaliyet gösteren Su Sporları Kulübü’ne yer tahsisi yaptık. Bununla birlikte Orhangazi’den Göl’e giden yolda yaya ve bisiklet yolu yaptık. Bu yol modern bir şekilde ışıklandırılarak İznik Gölü ile Orhangazi’nin bağını canlandırmış olacağız. Göl kenarına yapmayı planladığımız aquapark ile Büyükşehir Belediyemizin göl kenarına yapacağı sosyal tesisle birlikte İznik Gölü gözbebeğimiz olacak.

 

ÇARŞI VE KÜLTÜR MERKEZLERİ

Gazi Orhanbey Camii karşısındaki otopark Büyükşehir Belediyesi katkısıyla; otopark, çarşı ve kültür merkezi olarak düzenlenecek. Projeye çarşıya yeni bir hava katacak. Bal-Göç için yapacağımız yeni hizmet binası ve kültür merkezi ise Orkent-Soydaşkent bölgesini canlandıracak. Emniyet Müdürlüğü binası da şehir içinden bu bölgeye taşınacak.

 

TARİH ÇALIŞMALARI

Son 500 yılda Osmanlı arşivlerinde Orhangazi’yle ilgili ne varsa tamamının kitap haline dönüştürülmesi için çalışma başlatıldı. Bu belgelerin asılları ve Türkçeye çevrilmiş halleri kitapta yer alacak. Kitapta Pazarköy isminin Orhangazi’ye çevrilmesi dilekçesi ve onayına kadar birçok tarihi bilgiye yer verilecek. Bununla birlikte 1800’lü yılların Orhangazi kütüğünü de kitap haline getireceğiz. Bu çalışmalarımızı başlattık. 2015’te Büyükşehir Belediyesi tarafından eski köylerimizdeki tarihi öneme sahip alanlarla ilgili restorasyon çalışmaları yapılacak.

 

DİĞER ÇALIŞMALARDAN BAŞLIKLAR

İlçenin çeşitli yerlerindeki tüm spor malzemeleri yenilendi. Çocuk parkı olmayan bölgelere park yapıldı. Birçok çocuk parkında yenileme çalışması devam ediyor.

-Öğrenci yurdu için başlatılan çalışmalar son aşamaya geldi.

-Çöp taşımayla ilgili doğan büyük maliyetlerin önüne geçmek için arıtma tesisinin bulunduğu bölgenin altına çöp istasyonu kurulacak. Orhangazi’nin çöpleri buraya atıldıktan 20 dakika sonra Büyükşehir tarafından Hamitler’deki ana çöplüğe nakledilecek.

-Şehir içindeki hayvan barınaklarının tamamı yeni mezarlığın yapılacağı bölgeye taşınacak. Böylece Orhangazi önemli bir sorununu daha aşmış olacak.

-Sağlık ve cenaze hizmetleriyle ilgili çalışmalar ve araç sayıları arttırıldı.

-Şehrin anons sistemi yenilendi. Anonslar Orhangazi’nin eskiden köy olan yeni mahallelerine kadar ulaşıyor.

-Kent Konseyi’ni yeniden canlandırmak için çalışma başlatıldı. Kapalı Pazaryeri önündeki ticaret merkezinde Kent Konseyi binası yapılıyor. Tamamlandığında Orhangazi’nin gündemine yön verecek, Belediye yönetimine teklifler sunabilen bir Kent Konseyimiz olacak.

-Ortaköy’de uzun süredir yaşanan içme suyu sorununun ortadan kaldırılması için Ortaköy bölgesine yaklaşık 3 kilometre mesafede tespit edilen bir noktada sondaj çalışması yapılıp yeni su kaynağı çıkarıldı. Bu su kaynağının mahalle merkezine kadar getirilmesi için de boru hattı döşendi.

-Mahalle Meclisi uygulamamızla halkın sorunlarını onların mahallesinde dinlemeye başladık. Çözümleri birlikte üretiyor, kararları birlikte alıyoruz.

-İlçe genelindeki tüm camilerimizin bakım ve temizliğini gerçekleştirdik. Yine aynı şekilde ilçe genelindeki bazı kuran kurslarımızın bakım ve onarımını yaptık, tadilatlar gerçekleşirdik. Ayrıca Hürriyet, Yavuz Sultan Selim ve Ahmet Yesevi Camilerinin çevre düzenlemelerini yaptık.

-Belediye olarak Kadın Dernekleri ve Kadın Kuruluşlarımızın her zaman yanında yer aldık. Gönüllü Evi, Paşapınar ve Örnekköy Kadın Derneklerinin tüm organizasyonlarına ve çalışmalarına destek olduk.

-İlçe genelindeki tüm hemşehri dernekleri, kültür dernekleri ve diğer derneklerin organizasyonlarında yer aldık, onların bu çalışmalarına da her zaman destek olduk.

-Belediye olarak Bulgaristan ve Makedonya’ya ziyaretler gerçekleştirdik. Buradaki Kardeş Belediyelerimizle karşılıklı dostluk adımları atıp faaliyetler düzenledik. Buradaki tüm soydaş kardeşlerimizle ilişkilerimizi kuvvetlendirdik.

-Orhangazi’de bir ilke imza atarak Engelli Çocuk Parkı oluşturduk.

-İlçemizdeki tüm mahalle muhtarlıklarının elektrik, su ve telefon faturalarının ödenmesine belediye olarak destek veriyoruz. Sölöz Mahallesinde göl sahilinde yer alan elektrik hatları ve ışıklandırma sistemleri yenilendi.

-Sokak hayvanları için ilçe genelinde bazı noktalara yemek kapları ile su kapları yerleştirdik.

-Yaz döneminde özellikle çocuklarımız için gezici yazlık sinema günleri düzenledik. Birçok mahallede yazlık sinema günleri ile çocuklarımıza sinema keyfi yaşattık. Milli Eğitim tarafından düzenlenen Bilim Şenliğine destek olduk.

-Yamaç Paraşütü Türkiye Şampiyonasına ev sahipliği yaptık. Yamaç Paraşütü Şampiyonasında Türkiye’nin önde gelen sporcularını Gürle Dağındaki parkurda yarıştırdık. Bu organizasyon sayesinde Gürle Dağının tanıtımını da yapmış olduk.

-Açık hava tiyatrosuna yeni düzenleme yaptık. Daha önce beton olan oturma düzeninin tamamını koltuklarla döşettik. Açıkhava Tiyatrosunun zemin çalışmasını yaptık.

-OBEFAŞ’ın daha fazla kar elde eden kuruluş olması için çalışmalarımızı başlattık. OBEFAŞ’ın rahmetli başkan Turgut Ünlü dönemindeki gibi çalışmasını ve kazanmasını istiyoruz.

-Toplu sünnet şölenimizi yoğun bir katılımla yaptık. Sünnet şöleninde yüzlerce Orhangazili aile ile bir araya geldik kına gecesinde sünnet olan çocuklarımızın bu mutlu gününe şahitlik ettik.

-Engelli vatandaşlarımızın her an yanında yer aldık. Çok sayıda engelli vatandaşımıza akülü araç ve tekerlekli sandalye hediye ettik.

-Bursa ve diğer hastanelere yapılan hasta nakilleri için Belediye olarak özel araçlar tahsis edip vatandaşların hizmetine sunduk. Yine aynı şekilde dernek ve spor kulüplerimize de araç desteği vermeye başladık.

-Belediye bünyesinde halkoyunları grupları oluşturmak için çalışmalara başladık. Birçok yaş grubunda yüzlerce öğrenciye halkoyunları eğitimi veriyoruz.

-112 Acil Servis için ikinci noktayı belediye olarak tahsis ettik.