Son Dakika Haberler

Orhangazi Belediyesi Ak Masa Değerlendirme

Orhangazi Belediyesi Ak Masa Değerlendirme
Okunma : 132 views Yorum Yap

AK MASA DEĞERLENDİRME

Orhangazi Belediyesi’nde 30 Mart yerel seçimlerinden sonra oluşturulan Ak Masalar vatandaşların işlerini daha da kolaylaştırıyor. Günlük ortalama 30 ile 40 arasında yazılı başvurunun alındığı AK Masalara 2 ayda bin 460 kişi başvuruda bulundu. Belediye Başkanı Neşet Çağlayan Ak Masalar sayesinde hem Belediyenin iş yükünün hafiflediğini hem de vatandaşın sorunlarına daha kısa yoldan çözüm üretildiğini söyledi.

Orhangazi Belediyesi’nin Neşet Çağlayan’ın zaferle ayrıldığı 30 Mart Yerel Seçimlerinin ardından hizmete giren ve toplam 11 personel ile hizmet veren Ak Masalar belediye hizmet binasının giriş katında vatandaşlara yoğun bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor. Orhangazi Belediyesi’ne, iş başvurusundan, birim müdürlükleri taleplerine, şehrin sorunlarından, imar ve diğer tüm konularda vatandaşların rahatlıkla başvurabildikleri Ak Masalar’da günlük ortalama 30 ile 40 arası işlem gerçekleştiriliyor. Sorumluluğunu Yusuf İşler’in yürüttüğü Ak Masalarda yüzde 85 oranında da aynı gün içinde geri dönüşler gerçekleştiriliyor.

Talebe anında yanıt vermeye çalışıyoruz

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Ak Masalar sayesinde vatandaşların hizmet binasında birim müdürleri yada başka prosedürlere rastlamadan direk muhatap bulabiliyor dedi. Başkan Neşet Çağlayan, Ak Masalara 2 aylık dönemde bin 460 başvurunun yapıldığını hatırlatarak, Ak Masadaki görevli personelimiz başvurunun mahiyetine göre hızlı bir şekilde sorunu ilgili birime ulaştırıp soruna çözüm arayışı içinde oluyorlar. Bu da vatandaşın işlerinin daha kısa sürede çözülmesi yada vatandaşa geri dönüşün daha çabuk olması anlamına geliyor. Ak Masa ile amacımız hem Orhangazi Belediyesi’nin hizmet kalitesini artırmak, hem de gelen taleplere en hızlı yanıtı vermek dedi.