Son Dakika Haberler

Orhangazi Kalesi Can Çekişiyor. İşte detaylarıyla fotoğraflar..

Yapıldığı günden beri ne olacağının tartışıldığı Orhangazi Kalesi son zamanlarda bakımsızlıktan dolayı adeta can çekişiyor.

Orhangazi Kalesi Can Çekişiyor. İşte detaylarıyla fotoğraflar..
Okunma : 125 views Yorum Yap

Yıllardır atıl durumda bekletilen ve  bir tarafında Orhangazi diğer taraflarında dağ ile göle hakim muhteşem bir manzaraya sahip olan Orhangazi Kalesi, gün geçtikçe eskimeye devam ediyor.

Turgut Ünlü zamanında yapımı başlatılan Orhangazi Kalesi daha sonrasında gelen yönetimler tarafından değerlendirilemeyince kaderine terk edildi. Kalenin inşa kararı alındığı andan itibaren tartışmaların başladığı ancak tüm itirazlara rağmen yapılan Orhangazi Kalesi yıllar içinde bir çok proje üretilmesine rağmen gerçekleşen bir durum olmayınca bakımsızlıktan dolayı iyice değerini kaybetmiş oldu.

Turgut Ünlü’nün Orman Bakanlığından kiraladığı arazi içine yapılan Orhangazi Kalesi daha sonrasında İsmail Tartar Döneminde özel bir şirkete devredildi ancak şirket kaleye herhangi bir yatırım yapmadı. Neşet Çağlayan döneminde uğraşlar sonucunda yeniden Orhangazi Belediyesi’nin bünyesine giren Orhangazi Kalesi son olarak Recep Altepe’nin Bursa Büyükşehir Belediye başkanlığını yaptığı dönemde büyük bir sosyal tesis olacağı duyuruldu. Ancak bu seferde Recep Altepe Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa edince proje de otomatik olarak durdurulmuş oldu.

Orhangazi Kalesi gerek yapılış sürecinde gerekse yapıldıktan sonra günümüze kadar talihsiz bir süreç yaşamaya devam ediyor. Orhangazi Parantez Haber olarak bu duruma tekrar dikkat çekmek istedik. Tek ümidimiz böyle güzel bir yerin biran önce Orhangazi halkının en güzel şekilde yararlanabileceği bir mekan olarak düzenlenmesi.