Son Dakika Haberler

ORHANGAZİ’DE 15 TEMMUZ DESTANI ÇOŞKU İLE KUTLANDI.

ORHANGAZİ’DE 15 TEMMUZ DESTANI ÇOŞKU İLE KUTLANDI.
Okunma : 837 views Yorum Yap

Orhangazi Belediyesi ve Kaymakamlık organizasyonuyla gerçekleştirilen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri, 15 Temmuz Pazartesi günü 11.00’de İlçe Şehitliği ziyareti ve ardından mevlit programıyla başladı. Daha sonra 14.00’de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Alitekin İ.Ö. Okulunda düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı gerçekleştirildi. 20.00’de başlayan yürüyüşe Orhangazi Kaymakamı Dr. Yalçın Yılmaz, Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, İlçe Emniyet Müdürü Halis Erdoğan, Orhangazi Garnizon Komutanı Personel Asteğmen Murat Becerek, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Karatosun, Cumhuriyet Başsavcısı Şeyma Güney ve Cumhuriyet Başsavcısı Melih Mustafa Şahin yanı sıra, siyasi parti ilçe başkanları, kurum müdürlerin yanı sıra yediden yetmişe binlerce vatandaşın katıldığı yürüyüşte gencinde yaşlısına binlerce vatandaş sloganlar eşliğinde Armagaz’ın önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar şehitler anısına yürüdüler.

Düzenlenen etkinliklerde Kur’an-ı Kerim tilavetiyle, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile şiir dinletisi, çeşitli ezgi ve ilahilerle milli birlik günü kutlandı. Ellerindeki Türk bayraklarıyla 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümündeki programa katılan vatandaşlar, şehitler anısına yapılan duaya hep birlikte ‘amin’ dedi. Orhangazi Kaymakamı Dr. Yalçın Yılmaz, Belediye Başkanı Bekir Aydın ve siyasi parti ilçe başkanlarının konuşmalarının ardından, çeşitli etkinliklerle program sona erdi.

BAZI TARİHLER VARDIR Kİ, DOSTLARA GÜVEN VEREN, DÜŞMANLARI TİR TİR TİTRETİP, KARA KARA DÜŞÜNDÜREN TARİHLERDİR.

Programda okunan Kuran-ı Kerim ve yapılan dualarla 15 Temmuz şehitleri anılırken, Cumhuriyet Meydanında toplanan binlerce kişiye bir selamlama konuşması yapan Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, “Bazı tarihler vardır ki, o tarihler milletlerin adlarının tarih sayfalarına bir daha asla silinemeyecek şekilde kazındığı tarihlerdir. Bazı tarihler vardır ki, milletin millet olmasını perçinleyen tarihlerdir. Bazı tarihler vardır ki, dostlara güven veren, düşmanları tir tir titretip, kara kara düşündüren tarihlerdir. İşte 15 Temmuz’da  tarihimizin böyle günlerinden, böyle kahramanlıklarından bir gündür. Dört yıl önce, 15 Temmuz 2015’te muzaffer ordumuzun içerisine sinsice sızmış hainler, Türk halkına, Türk Hükümetine, demokrasiye ve hukuka darbe yapmak için harekete geçti. Planları, ülkemizin stratejik noktalarına yayılmak. Hedefleri ise milletin silahlarıyla, milleti öldürme pahasına ülkeyi ele geçirmek. Bu vatan hainlerinin darbe kalkışmasında maalesef 251 vatan sevdalısını kaybettik, 2196 vatan sevdalısı ise yaralandı. Bugünün, bu özel günün eşsiz kahramanlarını, öncelikle şehitlerimiz olmak üzere, bütün gazilerimizi şükranla, minnetle anıyorum” dedi.

O AKŞAM BÜTÜN DÜNYAYA, TÜRK İŞTE BUDUR, DEDİRTTİK.

Konuşmasını ”Peki, ya o akşam  Orhangazi’miz,  ecdadının adını gururla taşıyan kentimiz  ne yaptı? Evlerinde, televizyonlarının başlarında liderlerinden, cumhurbaşkanlarından, dünya lideri, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’dan bekledikleri, hadi meydanlara, çağrısını alınca genç yaşlı, kadın erkek, çoluk çocuk demeden, şu meydanı, şu caddeleri tıklım tıklım doldurdular. Neden, Çünkü söz konusu olan demokrasiydi. Neden? Çünkü söz konusu olan hukuktu. Neden?, Çünkü söz konusu olan vatandı. Değerli dostlarım, değerli Orhangazi’nin 15 Temmuz’unda Meteleşen, Fatihleşen, Yavuzlaşan, Nene hatunlaşan, Atatürkleşen hemşerilerim. O akşam ne kadar güzeldiniz, o akşam ne kadar güzeldik. Vatan dedik. millet dedik, hukuk dedik, demokrasi dedik. Dostlarımıza sevinç verdik. Düşmanlarımızı titrettik. O akşam bütün dünyaya, Türk işte budur, dedirttik. Dostlarım, sözlerime son verirken, 15 Temmuz gecesi şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. yaralanan, gazilik mertebesine erişen vatandaşlarımıza sağlık temenni ediyorum. ” ifadelerini kullandı.

İlçe Kaymakamı Sayın Dr. Yalçın Yılmaz konuşmasında “15 Temmuz’da, meydanlara, tıpkı Çanakkale’de, İstiklal Savaşımızda olduğu gibi, tüm fertleriyle tek yürek olmuş, iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen büyük Türk Milleti vardı. Bu darbe girişiminde, milletimiz, tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te olduğu gibi, bu coğrafyayı vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur. Bizler bu ruhu kaybetmediğimiz ve bizden sonraki nesillerimize de en güzel şekilde aktarabildiğimiz takdirde; hiçbir hain, emeline ulaşamayacak ve bu cennet vatanda hür ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” sözleri ile tamamladı.

Protokol konuşmalarının ardından Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da yüzbinlerce kişiye hitap ettiği konuşma dev ekranlardan canlı olarak verildi. Program 15 Temmuz ile ilgili belgesellerin izlenmesiyle devam etti. 00.13’de tüm yurtta olduğu gibi okunan selalarla 15 Temmuz etkinlikleri sona erdi.