Son Dakika Haberler

Otoyol açılıyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun; Gebze Orhangazi kesimi, Altınova kavşağı ve Orhangazi Bursa kesimi başlangıcı olan karsak kavşağının trafiğe açılmasını onayladı.

Otoyol açılıyor
Okunma : 120 views Yorum Yap

Ekonomi Bakanlığı resmi gazetedeki ilanında Gebze Orhangazi İzmir otoyolunun açılış tarihini duyurdu. İlanda, otoyolun yapımı tamamlanan kesimlerinin 21 Nisan 20146 tarihinde ulaşıma açılacağı bildirildi.

BAKANLIK ONAYLADI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü’nden: yap-işlet-devret modeli ile ihale edilen Gebze – Orhangazi- İzmir (İzmit Körfez Geçişi Köprüsü ve Bağlantı Yolları Dahil) Otoyolu kapsamında yapımı tamamlanan ve 11 Ocak 2016 tarihinde genel müdürlük tarafından kısmı kabul tutanakları onaylandı. Otoyolun, Gebze – Orhangazi kesimi k2 Altınova kavşağı (km: 12+664 ) ile kesim sonu (km:43+296:g/49+076:ı) arası ve Orhangazi – Bursa kesimi başlangıcı (km:43+296:g/49+076:ı) ile Gemlik (İznik güney) kavşağı (km:58+1529) arasının 6001 sayılı Karayolları Kuruluş Kanunu’nun 15. maddesi gereğince trafiğe açılması Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından onaylandı.

OTOYOLU KULLANIRKEN BUNLARA DİKKAT!

Bakanlık ilanında otoyolu kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar da maddeler halinde sıralandı.

1 – Otoyolun bu kesimi 21 Nisan 2016 tarihinde trafiğe açılacaktır.

2 – Belirli yerler (köprülü kavşaklar, ücret toplama istasyonları v.b.) ve şartlar dışında otoyola giriş ve çıkış yasaktır. Karayolu sınır çizgisi boyunca tesis edilmiş olan tel çitler veya duvarlar bu tür çıkışları, engellemek amacıyla tesis edildiğinden bu engellerin açılması, yıkılması, kesilmesi ve başka şekilde tahrip edilmesi yasaktır.

3 – Erişme kontrollü karayolu olarak trafiğe açılan bu kesime, yayaların, hayvanların, motorsuz araçların, lastik tekerlekli traktörlerin, iş makinelerinin, bisikletlerin girmesi yasaktır.

4 – Bu kesimde mecburi asgari hız 40 km/saat olup, azami hız geometrik standartların müsaade ettiği limitlerdir.

5 – Erişme kontrollü karayolu olarak trafiğe açılan bu kesimde ve kavşaklarda duraklamak, park etmek, geri dönüş yapmak ve geri geri gitmek yasaktır. Zorunlu hallerde en sağdaki emniyet şeridinde (bankette) durulabilir.

6 – Otoyola cephesi bulunan müesseselerin kendi faaliyetlerini sürdürdükleri binalarına tanıtma levhaları koymak istemeleri halinde Karayolları Genel Müdürlüğü’nden izin almaları gerekmektedir.

7 – Yap – işlet- devret modeli ile ihale edilen Gebze – Orhangazi- İzmir (İzmit Körfez Geçişi Köprüsü ve bağlantı yolları dahil) Otoyolu’nun yapımı, bakımı ve işletilmesi sözleşmesi gereği üstlenici görevli şirket tarafından yürütülmektedir.

8 -Gebze – Orhangazi kesimi k2 Altınova Kavşağı (km: 12+664) ile kesim sonu (km:43+296:g/49+076:ı) arasında bulunan samanlı tüneli’nden tehlikeli madde taşıyan araçların geçmesi yasaktır.

 

9 – 6001 sayılı Karayolları Kuruluş Kanunu’nun 15. maddesi gereğince ilan olunur.