Son Dakika Haberler

Telefon satışları taksit yasağından etkilenmedi

Telefon satışları taksit yasağından etkilenmedi
Okunma : 122 views Yorum Yap

uzmanlardan_akilli_telefon_uyarisi

Kredi kartına taksit sınırlandırmasının ardından ülke genelinde düşeceği öngörülen akıllı telefon satışları, teknoloji marketlerinde yüzde 18 oranında düştü. Ancak GSM operatörleri ve senetli satış mağazalarında satışlar arttı. 

Türkiye genelindeki akıllı telefon satışlarını değerlendiren Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir, şubat ayında öngördükleri gibi, taksit sınırlandırmasından sonra akıllı telefon pazarının mobil GSM operatörleri ve senetli satış mağazalarına altın tepside sunulduğunu söyledi.


Erdemir, telefonlarda taksit uygulamasının kaldırılmasının ardından, teknoloji marketlerin degerçekleşen akıllı telefon satışlarının 2013 yılındaki satışların da gerisine düştüğüne dikkat çekti ve ekledi: “Tüm Türkiye pazarı incelendiğinde ise teknoloji marketlerinin aksine bir tablo ortaya çıkıyor ve akıllı telefonların satış adetlerinin arttığı görülüyor. GfK verilerine göre, ülke genelinde 2013 yılında ayda ortalama 750 bin adet akıllı telefon satılırken, bu sayı 1 Şubat 2014’ten sonra 755 bine çıktı. Bunun ise sadece 158 bin adedi teknoloji marketlerinde satılıyor. Bu durum, 1 Şubat’ta yürürlüğe giren kredi kartı düzenlemesinden sonra teknoloji marketlerinde ciddi düşüş yaşayan akıllı telefon satışlarının diğer satış kanallarına ciddi bir şekilde kaydığını ve hatta büyüme gösterdiğini ispatlıyor. Kısacası, kredi kartı sınırlandırmasından sonra teknoloji marketlerinin kaybettiği pazar, mobil GSM operatörleri ve senetli satış mağazalarına altın tepside sunuldu. Kredi kartı düzenlemesiyle telefon satışlarının düşürülmesi planlanıyordu. Ancak bu önlemin hiçbir işe yaramadığını satış rakamları ortaya koyuyor. Şubat ayında dillendirdiğimiz öngörülerimiz gerçekleşti ve olan teknoloji marketlerine oldu. Bu sınırlamadan tek kârlı çıkan GSM operatörleri ve senetli satış mağazaları oldu.”