Son Dakika Haberler

Temmuz Ayı Belediye Meclisi İkinci Birleşim Yapıldı.

Temmuz Ayı Belediye Meclisi İkinci Birleşim Yapıldı.
Okunma : 82 views Yorum Yap

Temmuz toplantı (49)

Orhangazi Belediye Meclisi Temmuz ayı ikinci birleşimi yapıldı. İlk toplantıda komisyona havale edilen konularla ilgili raporlar okunarak karara bağlandı.

Temmuz toplantı (48)

Meclis’te cenaze rötarı

Meclis, DP’li üye Süleyman Yaşa’nın trafik kazasında yaşamını yitiren kardeşi Feridun Yaşa’nın Keramet Mahallesi’ndeki cenazesi sebebiyle geç başladı. Bazı Meclis üyeleri de cenaze sebebi ile oturuma katılamadı. Meclis Başkanı Neşet Çağlayan toplantının açılışında merhum Feridun Yaşa’ya Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diledi.

 

Sulama ücreti belirlendi

Kapanan Merkez Sulama Birliği’nin su vermeyi bıraktığı tarım alanlarını yeniden suya kavuşturan Orhangazi Belediyesi, sulama ücretlerini de belirledi. Plan ve Bütçe Komisyonu dönüm ücreti olarak 125 Lira olarak belirledi.

Temmuz toplantı (56)

Veteriner İşleri Müdürlüğü bütçesi ayrıldı

Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün bütçesi Meclis onayıyla Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden ayrıldı. Plan ve Bütçe Komisyonu Veteriner Müdürlüğü’ne yılın kalan kısmı için 250 Bin Lira bütçe belirlendi. Meclis’te komisyonunun kararını oy birliğiyle kabul etti.

 

Moloz taşınma fiyatı belirlendi

Meclis, inşaatlardan çıkan molozların taşınması işi tarifesini de kararlaştırdı. Komisyondan gelen, 25 kiloluk bir çuval moloz için 3 Lira 5 Kuruş tarife içeren rapor oy birliğiyle Meclis’ten geçti.

 

Şahintepesi’nde imar sorunu

Belediye Meclisi, Arapzade Mahallesi Şahintepesi mevkiinde muhtelif parsellerde imar plan değişikliği yapılması konusunu Temmuz ayı birinci birleşiminde görüşmüş ve konuyu komisyona havale etmişti. Komisyon, Şahintepesi’nde kadastral sınırlarla ilgili problem olduğunu belirledi. Komisyonun oy birliğiyle reddettiği imar plan değişikliği Meclis’te de aynı görüşle onandı.

Temmuz toplantı (57)

Başkan; ‘Bu zihniyetten kurtulalım’

Meclis’in gündem maddelerinden birisi de Hürriyet Mahallesi’nde bina yapılmak istenen bir arsayla ilgili talep edilen plan değişikliğiydi. Geçen hafta konunun havale edildiği komisyon oy çokluğuyla arsanın yeşil alan olarak kalmasına karar verdi. Komisyonda arsanın imara açılması gerektiğini savunan DP’li Senay Babaoğlu, Meclis’te de görüşünü yineledi. Belediye Başkanı Çağlayan ise arsaya ev yapmak isteyen kişinin kendisinin can ciğer arkadaşı olduğunu hatırlatarak, ‘Buranın yeşil alan olarak kalmasını uygun gördük. İmara açılmadığı için o arkadaşım bana gönül koydu. Orada bir bina bu şehrin estetiğine yakışmıyor. Dostum da olsa ben bunun karşısındayım. Orhangazi’ye bu zihniyet sebebi ile köy görünümlü şehir olarak kaldı. Bu zihniyetten kurtulalım. Gelin hep beraber Orhangazi’yi şehirleştirelim’ dedi.

 

Fırın sorunları çözüldü

Belediye Meclisi fırınlarda birçok sıkıntıya neden olan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’yle ilgili düzenleme yaptı. İmar Komisyonu’nda görüşülen konuyla ilgili, artık fırınların inşa edilecekleri bina değil bulundukları alanın dikkate alınacağı ifade edildi.

 

Meclis tatile çıktı

Belediye Meclisi Temmuz ayının ikinci birleşiminden sonra tatile çıktı. Başkan Neşet Çağlayan Meclis’in yeni dönem toplantısının 3 Eylül’de yapılacağını söyledi.