Son Dakika Haberler

Tesla, Berlin yakınlarına fabrika kuracak

Tesla, Berlin yakınlarına fabrika kuracak
Okunma : 47 views Yorum Yap

Tesla'nın CEO'su Elon Musk Avrupa'daki ilk fabrikanın Berlin'de kurulacağını söyledi.

Tesla, Berlin yakınlarına fabrika kuracak

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Tesla’nın mühendislik ve tasarım merkeziyle birlikte Avrupa’daki ilk fabrikasını Berlin’de kuracağını belirtti.

Tesla Almanya’da fabrika kurarak, “Made in Germany” markalı otomobiller üretebilecek. Berlin ayrıca elektrikli otomobil akü hücrelerinin üretimi için finansal destek sağladı.

Musk Twitter’da yaptığı açıklamada Tesla’nın Berlin fabrikasında Model Y düşük fiyatlı spor kullanımlı otomobiller ile başlayarak akü, güç aktarım mekaniması ve otomobiller üreteceğini söyledi.

Tesla geçen ay yaptığı açıklamada Avrupa fabrikasının 2021’de üretime başlamasını beklediğini ifade etmişti. Tesla Shanghai’da da fabrika açmaya hazırlanıyor.

Berlin fabrikası ile ilgili açıklamayı Almanya’daki Golden Steering Wheel ödül töreninde yapan Musk, fabrikanın Berlin’in yeni havaalanına yakın olacağını söyledi. Musk geçen yıl Haziran ayında yaptığı açıklamada Almanya’nın Avrupa’daki ilk fabrikasının öncüsü olduğunu söylemişti.

Berlin’i çevreleyen Brandenburg eyaleti başkanı Dietmar Woidke yaptığı açıklamada, “Tesla, Brandenburg’a büyük bir yatırımla geliyor. Yoğun görüşmelerde ve iyi argümanlarla uzun süre bunun için lobi faaliyeti yürüttük” dedi.

Kaynak: Hürriyet