Son Dakika Haberler

TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI BELLİ OLDU

Orhangazi Belediyesi tarafından tahsis edilen Olukdere Mevkiindeki 63 bin m2 arsa üzerine yapılacak yeni TOKİ projesinde Alt Gelir grubu konutlar için başvuru şartları belli oldu.

TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI BELLİ OLDU
Okunma : 190 views Yorum Yap

Orhangazi Belediyesi tarafından tahsis edilen Olukdere Mevkiindeki 63 bin m2 arsa üzerine yapılacak yeni TOKİ projesinde Alt Gelir grubu konutlar için başvuru şartları belli oldu. 80 adet 3+1 konutlar için ise başvuru şartı aranmayacak.

Orhangazi’de yapılacak olan 240 adet yeni TOKİ konutları ile ilgili şartlar belirlendi. 80’i 3+1 olarak, 160’ı ise 2+1 olarak inşa edilecek olan konutlar için ön talepler bugün itibarı ile başlayacak.
3+1 KONUTLAR İÇİN ŞART YOK
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından yapılacak olan TOKİ konutları kapsamında 80 adet 128 m2 konut inşa edilecek. TOKİ 3+1 konutlar için herhangi bir şart ortaya koymadı.
ALT GELİR GRUBU İÇİN ÇEŞİTLİ ŞARTLAR GEREKİYOR
TOKİ tarafından yapılacak iki tip alt gelir grubu konutlar için ise çeşitli şartlar ortaya kondu. Buna göre
ALT GELİR GRUBU BAŞVURU ŞARTLARI
Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.
Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;
– T.C. vatandaşı olması,
– Bursa il nüfusuna kayıtlı veya Orhangazi ilçesi sınırları içerisinde en az 1 yıldan az olmamak şartıyla ikamet ediyor olması,
– Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması,
– Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı herhangi bir gayrimenkulün olmaması, (Ancak kat irtifakı veya kat mülkiyeti tesis edilmemiş olan konutlar ile eşi ve/veya velayeti altındaki çocukları dışında kalan şahıslar ile hisseli gayrimenkuller bu hüküm dışında tutulacaktır.)
– 25 yaş ve üzerinde olması (eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.)
– Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.500.- TL olması, ( Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4.500.- TL. olması gerekmektedir.)
BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER :
-Nüfus Cüzdanı fotokopisi, (Nüfus cüzdanı aslı kontrol edilecektir.)
– İl/ilçe Nüfus Müdürlüğünden onaylı vukuatlı nüfus kaydı ile adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan ve Orhangazi ilçe sınırları içerisinde ikamet ettiğini kanıtlayacak belge,
– Hane halkı gelirinin en fazla net 4.500.- TL olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri,
o Başvuru sahibi evli ise kendisi, eşi, velayeti altındaki çocuklarından çalışan varsa kendisinin eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının ayrı ayrı gelirini kanıtlayan belgeler (tabi olarak çalıştıkları sosyal güvenlik kurumlarından çalıştığına dair alınan belgeler ile maaş bordroları, maaş belgeleri, vb.)
o Başvuru sahibi, eşi veya velayeti altındaki çocuklardan herhangi biri çalışmıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan çalışmadığına dair belgeleri,
eksiksiz olarak ibraz edecektir.
Yukarıda yer alan belgeler dışında gerekli görüldüğünde ek belgeler istenebilecektir.
1/2
OTURMA KOŞULU ve DEVİR İŞLEMLERİ :
Alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar
devredemeyeceklerdir.
Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecektir.
Ayrıca, gerçeğe aykırı beyanda bulunulması halinde, kurada hak sahibi olanların konut alma hakları iptal edilecektir. Sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek gerekli hallerde ödenen peşinat tutarları irad kaydedilecek ve ödenen taksit tutarları masraflar tahsil edildikten sonra faizsiz olarak iade edilecektir.
ÖDEMELERİN BAŞLANGICI :
B1 ve F1 tipi konutlar; 4.000,00.-TL’nin başvuru bedeli olarak alınması, sözleşme imzalama aşamasında konut alıcılarından konut bedelinin (başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar) % 12’sinin tahsil edilmesi,
Borç bakiyesinin 180 (15 yıl) ay vade ile ödenmesi, ilk taksit ödemesinin konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlatılması, borç bakiyesinin ve aylık taksitlerin her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki Memur Maaş Artış oranı, Yİ-ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olana göre artırılması, İlk artış döneminin İdarece belirlenmesi koşulları ile satılacaktır.
KONUT FİYATLARI
STANDART KONUTLAR (3+1)
6 Bin TL Başvuru Bedeli-Toplam bedel 202 bin 500 TL
Birinci Alternatif: Yüzde 10 Peşinat, 120 Ay vade, 1,517 TL aylık taksit
İkinci Alternatif: Yüzde 15 peşinat, 156 Ay vade, 1,103 TL aylık taksit
Üçüncü Alternatif: Yüzde 20 peşinat, 180 Ay avde, 900 TL aylık taksit
ALT GELİR GRUBU (84 m2, KT1 tipi)
4 bin TL Başvuru Bedeli-Toplam bedel 144 bin 200 TL
Birinci Alternatif: yüzde 12 peşinat, 180 ay vade, 705 TL aylık taksit,
İkinci Alternatif: yüzde 15 peşinat, 216 ay vade, 567 TL aylık taksit,
Üçüncü alternatif: yüzde 20 peşinat, 240 ay vade, 481 TL aylık taksit,
ALT GELİR GRUBU (91 m2, KT 3 tipi)
4 bin TL Başvuru bedeli-156 bin 200 TL
Birinci Alternatif: yüzde 12 peşinat, 180 ay vade, 764 TL aylık taksit,
İkinci Alternatif: yüzde 15 peşinat, 216 ay vade, 615 TL aylık taksit,
Üçüncü alternatif: yüzde 20 peşinat, 240 ay vade, 521 TL aylık taksit.