Son Dakika Haberler

Türk şoförler serbest bırakıldı

Türk şoförler serbest bırakıldı
Okunma : 130 views Yorum Yap

soforserbest

 

Irak’ın Musul kentinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü tarafından alıkonulan 32 Türk tır şoförü, serbest bırakıldı. Mahmur ilçesine ulaşan şoförler burada Türk yetkililer tarafından karşılandı. Musul’da 10 Haziran’da IŞİD tarafından alıkonulan tır şoförleri, örgüt tarafından serbest bırakıldıktan sonra Mahmur’daki bir kampa geldiler. Burada Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu ve diğer bazı Türk yetkililerce karşılanan grup, kimlik ve sağlık kontrolünden geçirildi. 
Ardından otobüse bindirilen grup, yetkililerle Mahmur Kaymakamlığı binasının önüne geldi. Burada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne bağlı güvenlik güçlerinin de refakat ettiği grup ve yetkililer, konvoy halinde Erbil’e hareket etti.  Sağlık durumlarının iyi olduğu gözlenen şoförler araçlara binerken, “En büyük Türkiye” ve “Yaşasın Türkiye” şeklinde tempo tuttular. 
Şoförlerin bağlı bulunduğu şirketin sahibi Kızıl: 32 işçimiz yola çıktı
Öte yandan, Gaziantep’teki lojistik firması sahibi Mehmet Kızıl da Irak’ın Musul kentinde rehin alınan şoförlerin serbest bırakıldığını belirterek, “32 işçimiz, çok şükür sağ salim yola çıktılar. İşçilerin serbest bırakılması, devletimizin göstermiş olduğu çabaların bir sonucu” dedi. Kızıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir an önce işçilerin Türkiye’ye gelmesini arzuladıklarını söyledi. 
Hükümetin yaptığı girişimler neticesinde işçilerin serbest bırakıldığını anlatan Kızıl, “32 işçimiz, çok şükür sağ salim yola çıktılar. Şu an Kuzey Irak’a geçmek üzereler. İşçilerimize burunları bile kanamadan kavuşacağımız için aileleriyle beraber büyük bir sevinç yaşıyoruz. İşçilerimizin serbest bırakılması için çaba gösteren tüm hükümet yetkililerinden Allah razı olsun” diye konuştu.
Kızıl, “İşçilerin serbest bırakılması, devletimizin göstermiş olduğu çabaların bir sonucu” dedi. Kızıl, işçilerle beraber rehin tutulan 28 tırın bırakılmadığını da sözlerine ekledi.
Serbest bırakılan 32 Türk tır şoförü Erbil’e getirildi
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü tarafından 10 Haziran’da alıkonulduktan sonra bugün serbest bırakılan 32 Türk tır şoförü Erbil’e ulaştı. Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam ve diğer Türk yetkililerin Mahmur’da karşıladığı Türk şoförler, otobüslere bindirilerek konvoy halinde Erbil’e getirildi. Konvoya Peşmergeler ile Türk özel harekat timleri de eşlik etti.  Erbil’de bir süre dinlenecek olan şoförlerin, Irak’tan çıkışını sağlayacak işlemlerin birkaç saatte tamamlanması bekleniyor.