Son Dakika Haberler

Yıldırım’da Karac’oğlan Destanı

Yıldırım Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Karac'oğlan Der Ki’ programı Aşık Hilmi Şahballı başta olmak üzere Türk dünyasından katılan sanatçıların eserleriyle Yıldırımlılara unutulmaz bir gece yaşattı.

Yıldırım’da Karac’oğlan Destanı
Okunma : 163 views Yorum Yap

Yıldırım Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Karac’oğlan Der Ki’ programı Aşık Hilmi Şahballı başta olmak üzere Türk dünyasından katılan sanatçıların eserleriyle Yıldırımlılara unutulmaz bir gece yaşattı.

Türk aşık edebiyatının en önemli isimlerinden Karacaoğlan, en güzel eserleriyle Yıldırım’da yad edildi. Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda Anadolu’nun bir çok şehrinin yanı sıra Azerbaycan, Kırgızistan ve Kerkük’ten gelen ünlü aşıklar, Karacoğlan’ı şiir ve türküleriyle andı. Elazığ Fırat Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden Prof Dr. Esma Şimşek’in Karacoğlan’ın hayatı ve edebi eserlerini aktardığı ilk bölümden sonra aşıklar en güzel eserlerini salonu dolduran izleyicilere seslendirdi. Kahramanmaraş’tan Aşık Hülmi Şahballı, Bursa’dan Temel Turabi, Hamiyet Annaç Akyıldız ve Ozan Reyhan, Van’dan Ahmet Poyrazoğlu, Adana’dan Aşık Eyyubi, Kocaeli’den Erol Ergani, Ankara’dan Mustafa Aydın, Osmaniye’den Karayiğit Osman ve Aşık Aşikar, Erzurum’dan Taner Öztürkoğlu, Kütahya’dan Serdar Akkoç, İstanbul’dan Baki Çetin, Gaziantep’ten Ali Sezer, Mersin’den Fatma Özer Bilgiç, Azerbaycan’dan Nergile Mehdiyeva, Kerkük’ten Ahmet Rıza ve Kırgızistan Gulira Kasımkulova, Karacoğlan şiirlerini ve türkülerini seslendirdi.