Son Dakika Haberler

Yıldırım’ın Dünyaya Açılan Penceresi Zeyniler

Yıldırım’ı turizmin merkezi haline getirmek için projeler üreten Yıldırım Belediyesi, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Cumalıkızık’tan sonra Zeyniler’i de yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı olması için kolları sıvadı.

Yıldırım’ın Dünyaya Açılan Penceresi Zeyniler
Okunma : 115 views Yorum Yap

Yıldırım’ı turizmin merkezi haline getirmek için projeler üreten Yıldırım Belediyesi, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Cumalıkızık’tan sonra Zeyniler’i de yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı olması için kolları sıvadı. Yıldırım Belediyesi, Zeyniler’i ilçenin parlayan yeni yıldızı yapmak amacıyla yaptığı çalışmalar kapsamında, köyün girişinde bulunan seyir terasını yenileyerek güçlendirdi. Zeyniler’in merkezinde bulunan istinat duvarlarının güçlendirilmesinin yanı sıra köy meydanına güneş enerjisi ile çalışan 20 adet aydınlatma konularak yeşillendirme çalışmaları ile ferah ve ilgi çekici hale getirildi. Kültürel hafızanın canlı tutulması amacıyla yapılan çalışmalarda ise Çalıkuşu Kafe’nin içinde düzenleme yapılarak kütüphane baştan aşağı yenilendi. Yöre halkının rahat bir ortamda kendi ürünlerinin satışını gerçekleştirmesi için ahşap stantlar kurulurken, doğa turizmin daha cazip hale gelmesi amacıyla yürüyüş parkurları düzenlendi.

 

DOĞA VE KÜLTÜR TURİZMİNİN YENİ MERKEZİ

Zeyniler’in tüm Türkiye’ye tanıtılması amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında bölgeye kazandırılan meydan ve çevre düzenlemesinin açılış törenine Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin yanı sıra Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Hüdayi Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Eren, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Embiya Akkuş, Zeyniler Çalıkuşu  Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mahinur Özkaya Makar,  Yıldırım Belediye Meclisi üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı.   Zeyniler’in doğal yapısını koruyarak kalkındıracak projeler ürettiklerini aktaran Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Günümüzün en önemli turizm trendlerinden birisi kırsal turizm. İnsanlar şehirlerin hengamesinden ve gürültüsünden uzaklaşmak için doğaya yöneliyor. Bu anlamda şehir merkezine sadece 10 dakika uzaklıkta olmasına rağmen havası, doğal güzellikleriyle en az Cumalıkızık kadar büyük bir potansiyele sahip olan Zeyniler’in bu potansiyelini ortaya çıkararak, burasını Bursa’nın hatta Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden birisi haline getireceğiz. Biz zenginliklerimizi doğal ürünlerimiz ve organik pazarımızla destekleyeceğiz. Bunu gerçekleştirdiğimiz zaman Zeyniler, herkesin görmek isteyeceği, Türkiye’nin en önemli doğa cennetlerinden birisi olacak” dedi.

 

DÜNYA MARKASI OLACAK

Yıldırım’ın var olan turizm potansiyeline dikkat çeken Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Bu potansiyelin harekete geçirilmesine ve Zeynilerin kalkınmasına kadınlar öncülük yapacak. Bunun için Zeyniler Çalıkuşu Kadınalar Tarımsal Kalkınma kooperatifini kurduk. Bu kooperatif marifetiyle burada  organik üretimi ve el işi üretimi yaparak burasını kısa zamanda Türkiye’nin  önemli turizm merkezlerinden birisi haline getireceğiz. Bunu yaparken dikkat edeceğimiz en önemli konu, burada Çin malı gibi sağlıksız ürünlerin burada satılmasına kesinlikle izin vermemeliyiz. Zeyniler, kendi ürünleriyle kendi insanın dayanışması ile bir marka haline gelecek. Biz buna her türlü desteği sağlayacağız. Dikkat edeceğimiz bir diğer konu da imar düzeni. Gelişigüzel yapılaşmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz ve Zeynilerin özgün mimarisini koruyacağız” diye konuştu.

ZEYNİLER’İN KADERİ DEĞİŞTİ

Zeyniler’in Bursa’nın merkezine 10 dakikalık mesafede olmasına rağmen uzun yıllar kaderine terk edildiğini söyleyen Zeyniler Muhtarı Ahmet Özdemir, “Zeynilerin kaderi, Yıldırım’ın başına büyük projelerle gelmiş İsmail Hakkı Edebali ile birlikte değişti. Zeyniler he geçen gün daha güzel  bir yer haline geliyor. Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi. Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin  hayata geçirdiği projelerle Zeyniler’in kaderini değiştirdiğini  aktaran Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, “Kısa sürede Zeyniler’in ünü Bursa ve Türkiye’yi aşacak. Dünyanın önemli turizm merkezlerinden birisi haline gelecek. Bunda emeği geçenleri kutluyorum” diye konuştu. Zeyniler’de yapılan projelerin Bursa markasına önemli katkılar sağlayacağını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık ta yeni meydanın hayırlı olması temennisinde bulundu.